mirror.co.uk

Matej Mensatoris / / News
Asteroid veľký ako Empire State Building preletel veľmi blízko Zeme. Má tvar arašidu a môže sa vrátiť.

Pozorovaný asteroid má tvar arašidu a je dlhý asi 400 metrov a široký približne 200 metrov, čo znamená, že rozmery sú podobné známemu mrakodrapu Empire State Building v New Yorku. Okolo Zeme podľa vedcov preletel nebezpečne blízko a nevylučujú tak, že v budúcnosti by sa jeho trajektória mohla skrížiť zo Zemou. Podľa NASA je tak tento objekt označený za potenciálne nebezpečný. 

Asteroid má oficiálny názov 2015 BN509 a popri Zeme preletel minulý týždeň rýchlosťou až 70 500 km/h. Podľa vedcov preletel asteroid „veľmi blízko“, čo sa rovná 14 násobku dĺžky medzi Zemou a Mesiacom. To sa nám môže zdať ako pomerne veľká vzdialenosť, avšak v číslach s akými sa pracuje vo vesmíre, je to takmer „za rohom“.

Asteroid zaznamenal obrovský rádioteleskop v observatóriu Arecibo v Portoriku. Podľa astronóma Edgarda Riveru-Valentina, ktorý objekt skúmal, asteroid má tvar arašidu preto, lebo jeho dve časti nemohli obiehať okolo seba, a preto sa spojili. Astronómovia teraz budú objekt skúmať a pokúsia sa zistiť, aké veľké je riziko a či by asteroid mohol v budúcnosti zasiahnuť Zem.

Arecibo observatory/NASA

„Na rozdiel od iných prírodných katastrof, zrážke s asteroidom sa dá vyhnúť“. Môžeme študovať, jeho veľkosť, zloženie, tvar, rýchlosť, rotáciu a na základe toho prijať opatrenia“, povedal Rivera-Valentin.

NASA/JPL-Caltech

Hrozby, akou je aj tento asteroid skúma špeciálne oddelenie NASA a ročne identifikuje až 1500 potenciálnych hrozieb, pričom viac ako 90% skúmaných objektov je väčších ako 1 kilometer.

Pozri aj: Milióny mŕtvych a obrovské mega-tsunami. Taká je podľa konšpirátorov predpoveď na február 2017, kedy našu Zem zasiahne asteroid

interez.sk (mmm), dailymail.co.uk


Komentovať (0)