Foto: SITA

VEDA: Ľudské stopy spred 23.000 rokov menia pohľad na osídľovanie Ameriky

Ľudské stopy spred 23.000 rokov, ktoré objavili v Spojených štátoch, naznačujú, že človek osídlil oblasť Severnej Ameriky ešte pred koncom poslednej doby ľadovej. Vyplýva to z výskumu, ktorý zverejnili vo štvrtok vo vedeckom časopise American journal Science. Informuje o tom agentúra AFP.

Stopy v blate

Tieto zistenia posúvajú dátum, kedy bol americký kontinent osídlený svojimi prvými obyvateľmi, o tisíce rokov. Stopy zostali v blate na brehoch dávno vyschnutého jazera, ktoré je v súčasnosti časťou púšte v štáte Nové Mexiko.

Kal vyplnil priehlbiny a stvrdol na skalu, čím pomohol zachovať dôkazy o prítomnosti človeka moderného typu na zmienenom území a poskytol vedcom i náhľad do ich života, píše AFP.

“Mnohé zo stôp podľa všetkého patria mladistvým jedincom a deťom; veľkých stôp dospelých osôb je tam menej,” napísali autori štúdie publikovanej vo vedeckom časopise.

Tiež stopy mamutov, vlkov či leňochodov

“Jednou z hypotéz je deľba práce, pri ktorej sa dospelí venujú činnostiam vyžadujúcim určitú technickú zručnosť a mladiství majú zase na starosti napríklad prenášanie rozličných predmetov,” uviedli vedci, podľa ktorých mladistvých sprevádzali v našom prípade aj deti a spoločne tak zanechali väčší počet stôp.

Výskumníci tiež našli stopy, ktoré zanechali mamuty, prehistorické vlky a dokonca obrie leňochody. Tieto stopy zjavne pochádzajú z rovnakého obdobia, keď sa pri jazere objavil Homo sapiens.

Foto: SITA

Amerika bola posledným kontinentom, ktorý človek osídlil, pripomína AFP. Počas uplynulých desaťročí bola najviac akceptovaná teória, že usadlíci prišli do Severnej Ameriky z východnej Sibíri cez pozemný ázisko-americký most, teda súčasný Beringov prieliv. Z Aljašky zamierili potom na juh za priaznivejším podnebím.

Menia pohľad na osídlenie Ameriky

Archeologické nálezy vrátane hrotov oštepov používaných na zabíjanie mamutov dlho hovorili o osídlení starom 13.500 rokov, ktoré je spájané s paleoindiánskou tzv. cloviskou kultúrou pomenovanou podľa mesta Clovis v štáte Nové Mexiko. Považovala sa za prvú civilizáciu na americkom kontinente a za predchodcu etnických a kultúrnych skupín, všeobecne označovaných ako “domorodí Američania”.

Názory na cloviskú kultúru sa však za uplynulých 20 rokov menili s novými objavmi, ktoré posúvali osídľovanie Ameriky časovo dozadu. Ani tento posunutý odhad však nepredstavoval obdobie staršie než 16.000 rokov, čo je už doba po konci posledného glaciálu.

A práve toto posledné veľké zaľadnenie, ktoré sa skončilo zhruba pred 20.000 rokmi, je kľúčové. Predpokladá sa totiž, že v dôsledku ľadovca, ktorý v dobe ľadovej pokrýval väčšinu severnej časti amerického kontinentu, by bola ľudská migrácia z Ázie do Severnej Ameriky i mimo nej veľmi ťažká, uzatvára AFP.

0
Uložiť článok
Komentovať