Inspira

Cestovanie sa stalo celosvetovým fenoménom, cestujú mladí ľudia aj dôchodci, aktívni ľudia aj pohodári, rodiny aj samotári. Kamkoľvek dnes na svete prídete, stretnete doslova davy ľudí – napriek tomu ale existuje rozprávkovo krásna krajina, kde o človeka ani nezavadíte: Antarktída!

Cesta do Antarktídy už nie je nedosiahnuteľným snom, dnes sa na najstudenší a najveternejší kontinent môžete dostať v relatívnom pohodlí na palube expedičnej lode. Aj tak pobyt na tomto izolovanom mieste patrí k ojedinelým zážitkom každého cestovateľa, fotografa alebo prírodovedca.

Ba čo viac, môžete si zvoliť náročnosť a program plavby presne podľa Vašich predstáv, okrem fotografovania sa tak môžete venovať lyžovaniu alebo potápaniu, plávať na morských kajakoch, pozorovať veľryby, stúpať na vrcholky hôr, stanovať medzi tučniakmi… 

Ako vyzerá plavba na Antarktídu

Inspira
Inspira

Všeobecne zaužívané mienenie ukazuje najstudenší kontinent ako nekonečnú „mrazničku“, kde sa vo vetre chúlia tučniaci a na mori plávajú ľadové kryhy. Skutočnosť je ale o mnoho pestrejšia a pohodovejšia, než ako by ste čakali. Antarktické leto prináša príjemné počasie a množstvo slnečných dní. A samozrejme tiež polárny deň s úžasnými možnosťami fotografovania.

Typický antarktický deň vyzerá väčšinou tak, že sa vylodíte na pobreží, k čomu sa používajú nafukovacie motorové člny. Tu Vás čaká podľa chuti a podmienok napríklad pozorovanie a fotografovanie zvierat, návšteva polárnej vedeckej stanice, výlet na vyhliadkový vrchol a pod. Obľúbené sú tiež plavby na člnoch medzi obrovskými kryhami, pozorovanie veľrýb a za pekného počasia Vás čaká aj pravá polárna grilovačka.

Väčšina návštevníkov Antarktídy vypláva z argentínskeho mesta Ushuaia a volí „klasický“ zájazd v dĺžke 11 – 13 dní smerom na Antarktický polostrov. Pri tomto programe strávite približne 4 dni plavbou na oceáne a zbytok času vlastným prieskumom pobrežia a pevniny Antarktického polostrova. K tomu sa ešte pravdepodobne zastavíte na priľahlom súostroví Južné Sheatlandy.

Inspira
Inspira

Ďalšie plavby zahrňujú do itiniára naviac ostrovy Južnej Georgie, Južnej Orkneje a Falklandy. Tieto plavby trvajú väčšinou 18 – 20 dní a hlavným bonusom sú obrovské kolónie tučniakov patagónskych. Niektoré spoločnosti dopravujú návštevníkov na Antarktídu letecky, táto varianta je však drahšia a veľmi závislá na počasí. Plavby z Nového Zélandu trvajú približne 30 dní a navštívite Rossovo more, Rossov šelf a niekoľko subantarktických ostrovov.

Zrejme najširšiu a najucelenejšiu ponuku zájazdov na Antarktídu a do polárnej oblasti v Českej republike a na Slovensku ponúka CK Inspira na svojom webe www.polarnicesty.cz.  Okrem Antarktídy v jej ponuke nájdete napríklad Island, Špicberky, Grónsko či Aliašku. Na rozsiahlom blogu nájdete podrobné reportáže z jednotlivých uskutočnených ciest a aj fotogalériu, ktorá Vám dokonale priblíži destináciu, do ktorej sa chcete vydať.

Pokiaľ by ste si radi vyskúšali expedičnú plavbu, potom ponuka tripov na Antarktídu či do Grónska alebo za ľadovými medveďami na Špicberky je práve pre Vás. Napríklad pri expedícii Antarktída aktívne sa môžete plaviť Južným oceánom na morskom kajaku, podniknúť horský výstup so sprievodcom alebo prespať medzi tučniakmi na pobreží. Obľúbené medzi mladými a aktívnymi cestovateľmi sú plavby okolo Špicberkov na trojsťažňovom škunere alebo kombinácia polárnych plavieb s lyžovaním.

Inspira
Inspira

antarktida-22

Antarktídu a ďalšie polárne oblasti môžete tiež navštívíť na palube plachetnice – ponuku súkromných a otvorených plavieb s českými a slovenskými kapitánmi nájdete na webe www.inspira-sailing.cz.

CK Inspira ponúka tiež cesty na mieru a firemné zájazdy do polárnych oblastí aj mimo nich. Viac informácii nájdete na www.inspira-travel.cz.

Praktické informácie 

Kedy ísť: V období od konca októbra do marca, teda počas antarktického leta, je počasie v oblasti Antarktického polostrova prekvapivo mierne a príjemné. Teploty sa pohybujú okolo nuly a môžu vystúpať až k 14°C. Prší minimálne a výnimkou nie sú slnečné dni.

Čo nezabudnúť: Okrem bežného zimného vybavenia budete potrebovať fotoaparát a dostatok záložnej pamäti na fotky, pevnú zimnú obuv, malý batoh pre výsadky na súši, kvalitné okuliare s UV faktorom a krém na opaľovanie.

Ceny plavieb: Ceny za klasický lodný zájazd na Antarktídu sa pohybujú približne od 5.000 EUR. Záleží hlavne na type kajuty, štandarde plavby a ponúkaných aktivitách.

Inspira, s.r.o.
Príbehy
0
Komentovať (0)