Foto: Pixabay

Niektoré nezvyčajné otázky stále nedajú vedcom spávať.

Napríklad, ako a čím pradú mačky? Alebo, prečo majú zebry pruhy? Aj keď mnohým ľuďom by ani nenapadlo zamýšľať sa nad tým, vedci si nad tým už dlhé roky lámu hlavu. A zdá sa, že sú konečne o krok bližšie k vytúženej odpovedi.

Aj keď zatiaľ nie je jasné, prečo zebry majú pruhy, maďarskí vedci na to idú vylučovacou metódou a zistili, že im jednoznačne neslúžia na termoreguláciu. Istý čas boli totiž odborníci presvedčení o tom, že zebry žijúce v teplejších oblastiach majú viac pruhov. To by znamenalo, že im pomáhajú chladiť sa v horúcom počasí. Biela a čierna farba totiž odrážajú slnečné lúče odlišným spôsobom.

Aby vedci túto teóriu otestovali, vystavili na slnko niekoľko barelov potiahnutých rôzne sfarbenou zvieracou srsťou a naplnených vodou. Niektoré barely boli úplne čierne, iné biele, pruhované alebo sivé. Barely boli na slnku vystavené štyri mesiace a priebežne bola meraná teplota vody, ktorá sa v nich nachádzala. Ukázalo sa, že teplota vody v barele, ktorý bol potiahnutý pruhovanou srsťou, bola veľmi podobná teplote tela živej zebry.

unsplash.com

Výsledky tohto experimentu však vedcov príliš nepotešili. Ukázalo sa totiž, že ani počas najhorúcejších dní sa teplota vody v barele potiahnutom pruhovanou srsťou výrazne nelíšila od teploty vody v barele, ktorý bol potiahnutý napríklad sivou srsťou. Najchladnejšia voda však bola v barele s bielou srsťou a najteplejšia v barele potiahnutom čiernou srsťou.

Ďalšie dve hypotézy tvrdia, že zebry sú pruhované, aby sa dokázali ľahšie kamuflovať a aby medzi sebou dokázali efektívne komunikovať a interagovať. Vedci si myslia, že keď zebra uniká pred predátorom, pruhy jej pomáhajú vytvoriť akúsi optickú ilúziu, vďaka ktorej môže ľahšie uniknúť pred pazúrmi šeliem.

Ďalšia z teórií zas zastáva názor, že pruhy slúžia zebrám ako ochrana pred otravným krvilačným hmyzom. S touto teóriou by opäť mohol súvisieť vyšší počet pruhov na srsti tých zebier, ktoré žijú v teplejších podnebiach.

unsplash.com

Zvieratá sú také, aké sú z nejakého dôvodu. Evolúcia napríklad zariadila, že majú silné zuby, sú odolné voči vplyvom počasia a množstvo ďalších užitočných čŕt. Načo sú teda užitočné pruhy na zebrej srsti? Iste neslúžia len ako estetický doplnok. Ak na to chcú vedci prísť, čaká ich zrejme ešte niekoľko rokov výskumov a experimentov.

Pozri aj: Ľudí ohrozoval dlhých 10 rokov. V Austrálii chytili gigantického krokodíla, ktorý svojou veľkosťou ohromil aj skúsených biológov

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)