foto: Unsplash

Na Slovensku poznáme trochu iné štandardy, aké sú typické pre Ameriku.

Priemerný Američan má síce dobre zaplatenú prácu a vysokoškolský titul, no má aj vysoký nájom a na krku študentské pôžičky, ktoré sa nechcú splatiť sami od seba. O Spojených štátoch amerických sa však hovorí, ako o krajine neobmedzených možností. To dokazuje aj extrémne množstvo prisťahovalcov, ktorí na tejto pôde dokázali neuveriteľné veci a spravili dieru do sveta.

Počnúc Pulitzerom cez Einsteina až po súčasnosť, ktorú tvorí napríklad zakladateľ Sergey Brin, zakladateľ Googlu alebo spoluzakladateľka a šéfredaktorka magazínu Huffington Post, Grékyňa Arianna Huffington. Kto vie, možno Američania o pár rokov nebudú hovoriť len o Trumpovej bývalej manželke, Češke Ivane Zelníčkovej, ale aj o vás. Aspoň sa konečne zbavíme toho, že si nás vo svete mýlia so Slovinskom. Tieto americké štáty a mestá vám zaplatia za to, ak tam pôjdete bývať.

Colorado

Colorado je známe najmä pre svoje krásne a robustné pohoria, farebné planiny a aj ako jeden z prvých americký štátov, kde bola legalizovaná marihuana. Práve ten posledný fakt sem ročne pritiahne množstvo návštevníkov. Jeho hlavné mesto Denver v posledných rokoch zažíva skutočný boom a stáva sa čoraz viac populárnym. Tiež tu vzniká mnoho startupov, ktoré sa postupne pretvárajú do veľkých projektov. Štát Colorado má aj takzvané homeownership assistance programs, teda asistenčné programy pre vlastníkov domov. To znamená, že pokým budete mať stály príjem, štát vám bude preplácať 4% vašej prvej hypotéky.

DENVER MALL IN THE RAIN

Baltimore, Maryland

Baltimore v štáte Maryland je neslávne známy najmä pre vysokú mieru kriminality, drogové kartely a seriál The Wire. V meste sa však prudko rozrastá umelecká scéna a taktiež tu nechýba aj technologická prosperita. Práve pre tieto dôvody Baltimore láka mladých ľudí, ktorí majú vo vrecku čerstvý diplom a celý život pred sebou. Od roku 2000 do roku 2012 v meste narástla populácia o 32%, to je veľmi slušné. Mesto má aj niekoľko programov, ktoré sa skutočne odmietajú len veľmi ťažko. Priemerný dom v Baltimore stojí 238-tisíc dolárov. Ak si ho však zakúpite v blízkosti svojej práce, dostanete grant v hodnote 5 tisíc, z ktorého vám polovicu preplatí zamestnávateľ a polovicu mesto. Ak si kupujete svoj prvý dom, mesto vám prispeje ďalších 5 tisíc a ak sa rozhodnete legálne obývať jeden z opustených domov, ktorých je v meste neúrekom, dostanete ešte navyše 10 tisíc.

Baltimore Inner Harbor

Aljaška

Že vám štát zaplatí za bývanie znie dobre. Že to bude Aljaška znie trochu horšie. Ak nemáte vzťah k prírode a milujete teplé počasie, zrejme toto miesto nie je pre vás. Ak však pre vás nie sú ľudia to pravé orechové a užívate si mínusové teploty aj na sklonku jari, nič atraktívnejšie ako Aljašku nenájdete. Tento štát žije najmä z ropy a tak tieto peniaze využíva aj na to, aby si udržal populáciu. Každý obyvateľ dostáva 2 tisíc dolárov ročne len za to, že tu žije. To znie ako férových obchod.

Alaska

Maine

Domov väčšiny Kingovych kníh nie je veľmi obľúbenou destináciou pre turistov, ani pre dlhodobých obyvateľov. Je pravda, že okrem prírody toho veľa v tomto štáte neuvidíte a navyše sa nevyhnete ani anglickému počasiu. Maine je však rajom podnikateľov a vzniká tu mnoho malých spoločností, ktoré sa časom pretvárajúce na veľké. Ako je to možné? Môže za to program Maine Venture Fund, ktorý ponúka malým spoločnostiam kapitál a tie tak majú vysoké šance na to, aby ich biznis porástol. Pravdepodobnosť, že sa stanete milionárom nie je v Maine vôbec malá.

Bar Harbor, Maine

Kansas

Kansas je štát, ktorý nie je síce neznámy, no zároveň sa ani nejaví veľmi atraktívny. Opak je však pravdou. Množstvo pracovných príležitostí a prekrásna príroda robia z tohto územia ideálne miesto na život. Husto obývaný však Kansas stále nie je a tak, ak budete dokladovať, že ste tu minimálne 5 rokov nežili, po nasťahovaní sa sem, ste na ďalších 5 rokov oslobodení od platenia dane z príjmu. Pokiaľ máte stále zamestnanie, štát vám tiež preplatí 15 tisíc zo študentských pôžičiek.

Kansas City Milky Way

Washington

Prekrásny štát na severozápade tiež nepatrí k tým menej populárnym, no skutočnosť je taká, že okrem Seattlu tu nie je veľa husto obývaných miest. Práve preto majú ľudia na mnohých miestach problém s prístupom k zdravotnej starostlivosti. Štát Washington tak ponúka ľuďom s diplomom v oblasti medicíny preplatenie ich študentských pôžičiek až do výšky 75 tisíc dolárov. Toto však zahŕňa aj 40 dní voľna do roka a pozície, ktoré nie sú až tak náročné, akoby ste si mysleli.

east bay [?]

New Haven, Connecticut

New Haven je domovom jednej z najznámejších amerických univerzít, Yale. Pod týmto názvom v skutočnosti funguje celá časť mesta, ktorá je možno na niečí vkus až príliš snobská, no ak máte radi návštevu múzeí, kvalitné umenie každého druhu a návštevu knižníc, určite sa do tohto miesta zamilujete. V meste tiež funguje program pod názvom RE: New Haven, ktorý poskytuje na prvú pôžičku dotáciu v hodnote 10-tisíc dolárov. Keďže toto mesto dosť napreduje v technológiách a ekologickom zmýšľaní, dá vám aj 30-tisíc na zavedenie nástrojov na zefektívnenie využívania energii do vašej domácnosti. Ak ste zamastenec mesta, dostanete ďalších 2 500 dolárov. New Haven má aj najväčšiu koncentráciu pizzerií z celého štátu, takže presťahovaním sa sem zrejme skutočne nemáte čo stratiť.

New Haven Skyline

Pozri aj: Čo veľkomesto, to iná aróma. Toto sú typické pachy svetových miest vrátane Bratislavy či Brna

thrillist.com
Uložiť článok

Najnovšie články