Foto: TASR

Celý svet sleduje horiace pralesy, nájdu sa však aj takí, ktorí rýchlo konajú.

Lesné požiare sužujú obrovské plochy Zeme naprieč celou planétou. Mnohí sa pýtajú, čo sa dá robiť. Keď v apríli tohto roku plamene pohltili katedrálu Notre-Dame v Paríži, otázok o tom, čo môžeme robiť bolo menej a na rázne činy sa dlho nečakalo. Svetoví boháči a neziskové organizácie v momente darovali vysoké finančné dary na jej záchranu. Dnes horia naše pralesy. Kto a ako pomôže zachrániť pľúca Zeme?

Organizácia podporovaná známym hercom Leonardom DiCapriom, Aliancia Zeme, darovala obrovské množstvo peňazí na pomoc s bojom proti požiarom, ktoré vypukli v Amazonskom pralese.

Požiar v Amazonskom pralese, foto: TASR

Aliancia Zeme (Earth Alliance) venovala 5 miliónov dolárov na hasenie požiaru, ktoré sa rozdelia do piatich miestnych organizácií, ktoré priamo súvisia s bojom proti lesným požiarom. Informuje o tom portál LAD Bible.

Organizáciami, ktoré získajú financie sú Associacao Floresta Protegida (Kayapo), Coordination of the Indigenous Organizations of the Brazilian Amazon (COIAB), Instituto Kabu (Kayapo), Instituto Raoni (Kayapo) and Instituto Socioambiental (ISA).

DiCaprio už na svojom instagramovom účte upozorňoval na rozsiahle problémy súvisiace s požiarmi v Amazone a apeloval na ľudí, aby vymenili svoje modlitby za činy. „Bez Amazonu nemôžeme udržať otepľovanie Zeme pod kontrolou. Amazon potrebuje viac, ako naše modlitby,“ hovorí známy herec vo svojom príspevku na Instagrame

Vedci a ochranári prírody pripisujú zrýchľujúce sa odlesňovanie prezidentovi Jairu Bolsonarovi, ktorý po nástupe do úradu v januári otvorene pozval lesných pracovníkov a poľnohospodárov na vyčistenie pôdy,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio),

Aliancia Zeme bola založená Leonardom DiCapriom a miliardárskymi obchodnými investormi a filantropmi – Laureneom Powellom Jobsom a Brianon Shethom s cieľom chrániť svetovú biodiverzitu ako stabilitu života na Zemi a riešiť problémy súvisiace s klimatickou krízou.

Amazonský prales, nazývaný aj pľúca Zeme, sú obrovskou “továrňou” na produkciu kyslíka, obrovskou zásobárňou biomasy, sú domovom pre 1 milión domorodých obyvateľov a približne 3 miliónov rastlinných a živočíšnych druhov. Strata takéhoto ekosystému by bola viac než katastrofálna.

Je jasné, že nie každý má možnosť darovať nemalé, či malé finančné prostriedky v boji proti požiarom. No peniaze nie sú jediným prostriedkom, ktorým môžeme my, obyčajní ľudia, prispieť na záchranu našich pralesov.

Keď príde čas volieb, HLASUJTE pre vodcov, ktorí chápu naliehavosť našej klimatickej krízy a sú ochotní podniknúť odvážne kroky – vrátane silnej správy vecí verejných a progresívnej politiky,“ apeluje DiCaprio a ukazuje, čo môžeme robiť my, aby sme mohli chrániť naše lesy a pralesy.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )