Foto: flickr.com/flickr.com

Každé meno má svoj význam. Inak to nie je ani s tými z Harryho Pottera. Čo sa pod všetkými menami skrýva?

Každý z nás pozná sériu kníh Harry Potter. Mnohí z nás vyrastali spolu s Harrym. 31. júl bol deň, kedy oslavovala narodeniny nie len autorka týchto kníh, Joanne K. Rowlingová, ale aj hlavný hrdina, Harry. Vyznáme sa v predstaviteľoch, ktorí sa v týchto knihách objavujú, ale len málo z nás pozná aj významy ich mien. Poďte sa s nami pozrieť na ich mená a to, akú významnú úlohu majú pre charakteristiku ich nositeľov. 

 

Meno Harryho Pottera hovorí o jeho schopnostiach viesť ľudí

daniel_radcliffe_as_harry_potter_in_harry_potter_and_the_order_of_the_phoenix

Priezvisko „Potter“ je v Anglicku, Holandsku a severnom Nemecku veľmi bežné a opisuje ľudí, ktorí vyrábajú hrnce. Meno „Harry“ je jednou z viacerých anglických verzií mena „Henry“, ktoré je v histórii častokrát späté práve s mnohými anglickými kráľmi. Preto toto meno pribudlo práve Harrymu, ako ukazovateľ na jeho vodcovskú úlohu v čarodejníckej komunite.

Meno Ronalda Biliusa Weasleyho hovorí o tom, že je Harryho pomocník

Ronald Weasley

Meno „Ronald“ je prebraný zo starého nórskeho oslovenia „Rögnvaldr“, ktoré hovorí o poradcovi a pomocníkovi. „Bilius“ je nie len Ronov strýko, ale taktiež je toto slovo veľmi podobné anglickému „bilious“, čo znamená žlčovitý. Avšak k Ronovi sa vzťahuje iný význam tohto slova a to „nevrlý“. Môže to ukazovať práve Ronovu emocionálnu nevyspelosť.

Pokiaľ ide o priezvisko „Weasley“, je veľmi podobné anglickému slovu „weasel“, ktoré znamená lasica. Nie je to príliš populárne zviera, avšak Rowlingovej sa veľmi páči.

Meno Hermiony Jean Grangerovej je skôr odrazom jej rodičov, ako jej vlastnej osobnosti

Hermione Granger

Nápad na meno „Hermiona“ dostala Rowlingová po tom, čo si prečítala hru Williama Shakespeara, Zimný príbeh, kde sa objavuje práve toto meno. Avšak nemyslí si, že tieto dva charaktery majú veľa spoločného. Povedala, že toto meno má byť odrazom Hermioniných rodičov – profesionálnych zubárov, ktorí si chceli dokázať, akí boli múdri. Samotné meno je veľmi staré – siaha až do gréckej mytológie, kde bola práve Hermiona dcérou Heleny Trójskej a kráľa Menelausa.

Hermionine stredné meno „Jean“ sme nepoznali až do chvíle, kedy sa objavilo v Dumbledorovej poslednej vôli. Toto meno má korene už v latinčine a znamená „boh je milostivý“.  Priezvisko „Grangerová“ je v Anglicku i Francúzsku veľmi bežné a opisuje poľnohospodára, ktorý sa zaoberá obilím.

Každé meno, ktoré Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore má, ho veľmi presne opisuje

Albus_Dumbledore

„Albus“ znamená v latinčine „biela“, a tak môže mať toto meno určité symbolické vysvetlenie alebo sa môže vzťahovať len na jeho bradu. „Percival“ bol jedným z rytierov Okrúhleho stola kráľa Artuša. Bol pôvodným rytierom, ktorý hľadal stratený grál, a preto je veľmi pozoruhodné, že Dumbledore zomrel hneď po tom, ako sa napil z kalicha, ktorý obsahoval jeden z Voldemortových horcruxov.

„Wulfric“ je anglo-saský názov, ktorý znamená „moc vlkov“. Dumbledore však s vlkmi nič spoločné nemal, a práve preto je možné, že toto meno dala Rowlingová Dumbledorovi po Wulfricovi z Haselbury, ktorý bol v Británii známi ako zázračný robotník. „Brian“ sa mnohokrát odvodzuje zo starého keltského slova, ktoré znamenalo „ušľachtilý“.

A nakoniec, priezvisko „Dumbledore“, je staré anglické slovo, ktoré opisovalo čmeliaka. Pýtate sa prečo práve toto priezvisko? Nikto poriadne nevie.

Meno Tom Marvolo Riddle môže byť vyhláskované nie len ako „I am Lord Voldemort“, čiže „Ja som Lord Voldemort“, ale má aj svoje vlastné významy

Voldemort

Meno „Tom“ je jedno z celosvetovo najbežnejších mien. Jeho celé slovo, „Thomas“ pochádza z hebrejského slova, ktoré znamená „dvojča“. Toto by mohlo byť odkazom na jeho jedinečné prepojenie s Harrym. „Marvolo“ sa môže spájať nie len s anglickým slovom „marvellous“, čo znamená úžasný, ale taktiež aj s latinským významom „volo“, ktoré znamená „túžba“ alebo „rýchlo sa pohybovať“. Toto prepojenie by mohlo ukazovať na Voldemortovú túžbu byť rýchlo slávny medzi všetkými čarodejníkmi na svete.

Priezvisko „Riddle“ znamená po anglicky „záhada“. Tento fakt môže ukazovať na to, že malý chlapec Tom, nebol tak nevinný ako si to všetci mysleli a skrýval mnoho záhad. Pokiaľ ide o meno „Voldemort“, je to prezývka, ktorú si tento charakter vymyslel sám. Vo francúzštine znamená „vol de mort“ „let smrti“.

Nie len to Voldemortovo, ale i meno Draca Malfoya, ktoré z neho robí zlého človeka

draco-malfoy

Dracove krstné meno pochádza z angličtiny a znamená „drak“. Dracovi rodičia chceli týmto menom naznačiť jeho silu a prísne zaobchádzanie. To všetko, je odrazom toho, ako sa Draco správal k iným ľuďom.

Čo sa týka priezviska, časť „mal“ je francúzsky výraz pre „zlo“„foy“, ktoré je podobné francúzskemu slovu „foi“, čo znamená „viera“. Toto priezvisko nám má ukázať to, ako celá rodina Malfoyovcov verila v čistú krv a obetovala by pre ňu všetko.

Meno pre Nevilla Longbottoma bol iba vtip

NEVILLE

Rowlingová sa zrejme s týmto menom chcela iba trošku pobaviť. Toto meno však veľmi dobre ukazuje to, ako si ho v škole doberali.

Rubeus Hagrid je známy tým, že si rád vypije – a presne to je spojené aj s významom jeho mena

hagrid_rubeus_2001_01

Priezvisko „Hagrid“ je staré anglické dialektové slovo, ktoré opisovalo to, keď ste mali zlú noc a ráno ste mali opicu. Hagrid si rád vypije, a preto máva často veľa zlých nocí. „Rubeus“ pochádza z latinského „rubeo“, čo znamená „načervenalý“. Aj toto je spojené s Hagridom a jeho pitím.

Meno Siriusa Blacka je slovná hračka

Sirius Black.

„Sirius“ je názov najjasnejšej hviezdy, ktorá je v noci zo Zeme viditeľná. Je známa aj ako „Psia hviezda“ pretože je súčasťou Canis Major, konštalácie hviezd „Veľkého psa“.  Sirius sa ako animágus vie premeniť na veľkého, čierneho psa.

Bellatrix Lestrangova je rovnako pomenovaná po hviezde

Bellatrix Lestrange

Siriusova sesternica Bellatrix je taktiež pomenovaná po hviezde. Bellatrix je 25. najjasnejšia hviezda na oblohe a v latinčine znamená „podobný vojne“„Lestrange“ pravdepodobne ukazuje na to, aká je Bellatrix divná.

Meno Remusa Lupina poukazuje na to, že je vlkolak

Remus Lupin

Priezvisko „Lupin“ je odvodené z latinského „lupinus“, čo znamená „vlčí“. Ak sa pozriete do histórie, postava s menom Remus tu už raz bola. Podľa legiend to bol jeden z bratov, ktorí založili mesto Rím. Tí boli  vychovaní vlčicou.

Alastor Moody je pomenovaný podľa gréckeho boha Dia

alastor-moody

„Alastor“ bolo v starovekom Grécku, ďalším pomenovaným pre najvyššieho boha Dia, ktoré znamenalo „pomsta“. Je to odkaz na jeho nekompromisnú justičnú filozofiu.

Dolores Jane Umbridgová je jedna z najviac opovrhovaných postáv, ktoré Rowlingová vymyslela

Dolores Umbridge

Pri výbere mena pre najnebezpečnejšiu učiteľku bola Rowlingová veľmi opatrná. „Dolores“ znamená „smútok“. Práve toto je niečo, čo Dolores okolo seba nepochybne spôsobuje. „Umbridge“ sa vzťahuje na britský výraz „umbrage“, čo znamená „pocit urážky“ alebo i trestný čin. Dolores chce každú chybu a zlý čin, ktorý sa okolo nej stane napraviť práve rôznymi trestami.

Rowlingová vysvetľuje aj fakt, prečo dala takejto postave stredné meno „Jane“. Podľa nej to má ukazovať to, že Dolores je elegantná žena, ktorá samú seba aj takto vníma.

Meno Minervy McGonagallovej bol vtipný odkaz na zlého anglického básnika

mcgonagall

„Minerva“ je rímske meno pre Aténu, bohyňu múdrosti a spravodlivosti, ktoré vyhovuje hodnotám profesora na Rokforte.

A čo s jej priezviskom? Je to vtipný odkaz na Williama McGonagalla, ktorého označili za najhoršieho básnika, ktorý píše v anglickom jazyku.

Salazar Slytherin je pomenovaný po portugalskom diktátorovi

Meno pre Rokfortského zakladateľa sa spája s Antóniom Salazarom, portugalským diktátorom 20. storočia. „Slytherin“ po anglicky znie ako „slithering“, čo znamená plaziť sa.

Pozri aj: 12 drobných detailov, ktoré ste si v sérii Harry Potter pravdepodobne nevšimli

thisisinsider.com
Príbehy
0
Komentovať (0)