Vidíme ho z veľkej diaľky, je takmer 14 metrov vysoký a je to nepochybne ikona americkej kultúry. Aj to je nápis na kopci Mount...

Vidíme ho z veľkej diaľky, je takmer 14 metrov vysoký a je to nepochybne ikona americkej kultúry. Aj to je nápis na kopci Mount Lee, ktorý je jedným z vrcholov Santa Monica Mountains. Každý tento nápis už určite videl. Či už vo filme, na internete alebo naživo, ale čo tento nápis znamená, vie málokto.

holywood

Nápis vznikol v roku 1923, ale nie úplne v takej podobe, ako ho dnes poznáme. Najskôr bol na vrchu umiestnený nápis „Hollywoodland“. Vznikol z dôvodu rozvíjajúcej sa časti Los Angeles, ktorá sa nachádzala práve na hore Mount Lee. Predpokladalo sa, že po predaji všetkých domov bude nápis do niekoľko mesiacov odstránený, no nápis tam ostal.

holywood1

Keďže je tento nápis  viditeľný aj z veľkej diaľky, bolo ho vidno vo veľmi úspešných filmoch, seriáloch a práve kvôli tomuto začal byť spojovaný s celebritami. Preto sa po 26-tich rokoch rozhodlo, že nápis bude pozmenený a dôjde k odstráneniu jeho časti. Hollywoodland sa zmenil na Hollywood a dodnes hrdo zdobí horu Mount Lee.

holywood2

Obrovské písmená dnes odrážajú bohatstvo miestnych ľudí a zároveň sa snažia motivovať tých, ktorí chcú žiť svoj americký sen.

holywood4

Slávny nápis je napodobňovaný po celom svete, napríklad podobný nápis bez jedného l „Holywood“ môžeme nájsť v Srbsku v meste Mutanj, dokonca aj v Česku nájdeme v meste Valašské Meziříčí parafrázu slávneho nápisu.

holywood5

V roku 1978 prešiel nápis celkovou rekonštrukciou a písmená boli vymenené za nové z odolnejších materiálov. Nový nápis meria 137 metrov a písmená sú vysoké 13 metrov.

holywood6

Uložiť článok

Najnovšie články