Foto: Profimedia

Pred niekoľkými dňami odborníci informovali o zriedkavom, no vážnom vedľajšom účinku po zaočkovaní očkovacou látkou od firmy AstraZeneca.

Vo výnimočných prípadoch môže po zaočkovaní dôjsť ku vzniku krvných zrazenín. Ak sa tak stane, je potrebné konať čo najskôr. Ako spozorovať prvé príznaky krvnej zrazeniny a čo v takom prípade robiť?

Zriedkavá, no vážna komplikácia

Európska lieková agentúra (EMA) pred niekoľkými dňami potvrdila, že po očkovaní AstraZenecou môže skutočne dôjsť ku vzniku krvných zrazenín. Upozorňuje však, že šance, že k tomu dôjde, sú minimálne a benefity očkovania jednoznačne prevyšujú riziká. Napriek tomu je dôležité vedieť rozoznať príznaky krvnej zrazeniny a včas vyhľadať odbornú pomoc, píše portál Science Alert.

Krvná zrazenina vzniká vtedy, keď krv zhustne a vytvoria sa v nej polotuhé masy. Tvorba takýchto zrazenín je nápomocná v prípade, ak dôjde k poraneniu a telo sa pokúša zastaviť krvácanie. Zrazeniny sa však stávajú nebezpečnými v prípade, ak upchajú prívod krvi k životne dôležitým orgánom. Krvné zrazeniny často blokujú prívod krvi napríklad v oblasti nôh, brucha, ale aj v pľúcach.

Po zaočkovaní AstraZenecou sa však krvné zrazeniny objavili najčastejšie v mozgu. Ich prítomnosť môže zapríčiniť záchvaty, mŕtvicu, v extrémnych prípadoch aj smrť. Vo väčšine prípadov išlo o ženy mladšie ako 60 rokov, pričom zrazeniny sa objavili do 2 týždňov po podaní očkovacej látky.

Foto: pexels

Na čo si dať pozor?

Riziko vzniku krvných zrazenín je vyššie u mladých ľudí. Britské úrady preto vydali odporúčanie, aby sa očkovacia látka od AstraZeneca nepodávala ľuďom mladším ako 30 rokov (výnimku tvoria prípady, kedy človek už prvú dávku očkovania dostal a čaká na druhú), píše portál Business Insider. Ako teda rozoznať príznaky krvnej zrazeniny? Podľa EMA by ste mali sledovať tieto príznaky a ak sa vyskytnú, okamžite vyhľadať lekára:

  1. Dýchavičnosť
  2. Bolesť v oblasti hrudníka
  3. Opúchanie nôh
  4. Pretrvávajúca bolesť brucha
  5. Neurologické symptómy, vrátane intenzívnej a pretrvávajúcej bolesti hlavy či rozmazaného videnia

Ak sa objaví mierna bolesť na mieste vpichu injekcie či chvíľková bolesť celého tela, je to bežná reakcia na očkovanie. Svetová zdravotnícka organizácia však upozorňuje, že ak sa vyššie spomenuté príznaky objavia po 4 až 20 dňoch od očkovania, sú intenzívne a pretrvávajú, s vyhľadaním lekára by ste váhať nemali. V súčasnosti sa krvné zrazeniny liečia podaním liekov, tzv. antikoagulantov. Ak sa krvnú zrazeninu podarí zachytiť včas, pacient sa úplne vylieči bez vážnych následkov.

0
Uložiť článok
Komentovať