Lukáš Mužla / / Now U Know
Olympijské hry majú za sebou už dlhú históriu. Prešli dlhým vývojom a mnoho vecí sa postupom času zmenilo. V roku 1936 sa na olympiáde po prvý raz predstavili aj ženské gymnastky. A tak ako sa vyvíjal tento šport, vyvíjala sa aj móda a tým aj ich oblečenie. Čo všetko sa zmenilo?

Olympijské hry prešli za viac ako 2700 rokov svojej existencie mnohými zmenami. To, ako vyzerali vo svojich začiatkoch, sme vám už pred niekoľkými dňami ukázali. Dnes sa pozrieme na zaujímavý vývoj oblečenia ženských gymnastiek, ktoré si okrem svojich výkonov potrpia aj na tom, čo majú oblečené. Aj keď sa ženská gymnastika na Olympiáde objavila až v roku 1936, na Olympiáde v Berlíne, i tak za pomerne krátky čas prešli odevy gymnastiek obrovským vývojom. Ako to vyzeralo kedysi a čo všetko sa zmenilo?

Takto boli gymnastky oblečené na Olympiáde po prvý raz. Bolo to v roku 1936 v Berlíne.

youtube.com
youtube.com

Po druhej svetovej vojne, v roku 1948, si Cissie Davies dovolila na Olympiádu vziať dokonca sukňu. Spôsobilo to veľký ošiaľ.

thisisinsider.com
thisisinsider.com

Takto sa nahodila ruská gymnastka Larisa Latynia v roku 1956 v Melbourne.

gymnastky 2
thisisinsider.com

V roku 1964 sa na dresoch objavujú prvé ozdoby, avšak len nenápadné vzory na hrudi. Na obrázku je Věra Čáslavská, československá reprezentantka, ktorá si z Tokia odniesla zlato.

gymnastky 4
thisisinsider.com

Takýto skromný dres si priniesla rumunská gymnastka Nadia Comaneci v roku 1976 (Montreal), keď na bradlách získala svojich historických 10 bodov.

gymnastky 3
thisisinsider.com

1980 je revolučným rokom vo výrobe odevov pre ženskú gymnastiku. Začal sa totiž používať nový materiál, tzv. Lycra. Tento elastický materiál bol pre gymnastiky oveľa pohodlnejší. Na fotografii tentokrát strieborná Nadia Comaneci podáva ruku hviezde ženskej gymnastiky z Moskvy, Yelene Davydovej.

gymnastky 5
thisisinsider.com

Výborná gymnastka Mary Lou Retton z USA v roku 1984 (Los Angeles) prekvapila svet so svojím dresom, kde mala vyobrazené symboly americkej vlajky. Išlo o revolučný krok v zdobení dresov ženských gymnastiek.

gymnastky 6
thisisinsider.com

Martha a Béla Karolyi, ktorí trénovali americké gymnastky v rokoch 1988 až 1996, priniesli mnohé nové nápady na dresy gymnastiek. V roku 1996 v Atlante mali gymnastky biele dresy, aby im vynikli ich brušné svaly.

0
Komentovať (0)