olympic-games-history.blogspot.sk

Olympijské hry sú pozostatkom antickej kultúry starovekého Grécka z roku 776 p.n.l., kedy sa konali po prvý raz. Odvtedy za celkom 2792 rokov sa Olympiáda...

Olympijské hry sú pozostatkom antickej kultúry starovekého Grécka z roku 776 p.n.l., kedy sa konali po prvý raz. Odvtedy za celkom 2792 rokov sa Olympiáda celkom zmenila. Zmenili sa športy, pravidlá, etika športovania, taktiky, športové pomôcky a mnoho ďalších vecí. Ako to na Olympiáde vyzeralo v starovekom Grécku a ako sa najväčšia športová udalosť modernej doby zmenila za posledných 100 rokov? Budete veľmi prekvapení.

Od dôb antického Grécka sa toho skutočne zmenilo mnoho. Niečo však ostalo aj rovnaké. Olympiáda je stále najváženejšou športovou udalosťou sveta. Stále sa tu stretávajú tí najlepší športovci a stále má táto udalosť priazeň obrovského množstva divákov. Medzi športovcami stále panuje rovnaká rivalita a každý tu chce dosiahnuť čo najlepšie výsledky a navždy sa zapísať do športovej histórie. To všetko ostalo nezmenené.

classroom.synonym.com
classroom.synonym.com

Zmenilo sa však oveľa viac. Olympijské hry boli totiž okrem športovej udalosti aj udalosťou duchovnou. Pred začatím hier sa bohom musela preto dať obeta. Ako dar bohom sa rituálne zabíjalo 100 volov. V 2. storočí mala hŕba popola z týchto rituálov v Olympii už viac ako 7 metrov. Okrem toho museli v deň začatia hier zložiť všetci športovci Zeusovi prísahu. Rovnako tak museli urobiť aj ich bratia, otcovia a tréneri. Prisahali, že budú dodržiavať všetky pravidlá Olympijských hier. Keď bol niekto nakoniec prichytení pri podvádzaní bol verejne zbičovaný…

wikipedia.org
wikipedia.org

Prvé známe Olympijské hry sa konali v roku 776 p.n.l. v Olympii na polostrove Peloponés. Hry sa pravdepodobne vyvinuli z pravidelných športových slávností, ktoré sa usporiadávali na počesť padlých vojakov. A práve staroveké boje inšpirovali mnohé Olympijské disciplíny. Na hrách sa súťažilo vo vytrvalostnom behu v plnej bronzovej zbroji so 14 kg ťažkým štítom. V ďalšej disciplíne sa súťažilo v hode oštepom na štít, ktorý slúžil ako terč. Obľúbené boli závody dvojkolesových bojových vozov ťahaných koňmi. Tieto závody však neraz končili nehodami, ktoré boli takmer vždy smrteľné.

heinleelt.com
heinleelt.com
kizaz.com
kizaz.com

Súťažilo sa aj v boxe a wrestlingu, kde však v týchto časoch neexistovali žiadne váhové kategórie a zápas sa rovnako často ukončil až smrťou jedného zo súťažiacich. Zápas medzi Damoxenosom a Kreugasom, skončil až keď jeden zo zápasníkov „nebodol“ svojimi prstami súpera tak silno, že mu roztrhol kožu a vytrhol vnútornosti. Iní zápasníci na začiatku súboja lámali súperom prsty alebo píšťale, čím ich už v prvých sekundách vyradili zo zápasu a stali sa tak víťazmi.

olympic-games-history.blogspot.sk
olympic-games-history.blogspot.sk

Napriek tomu, že staroveké Olympijské hry sprevádzalo pomerne dosť násilia a smrti, hry boli obdobím posvätného mieru. Mier trval až 3 mesiace a celé Grécko sa tak mohlo sústrediť iba na najväčšiu športovú udalosť planéty, ktorá pretrvala dodnes.

A ako sa Olympijské športy zmenili za posledných 100 rokov? To sa už dozviete v našom článku, ktorý si pre vás už teraz pripravujeme.

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), national-geographic.cz

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy