Ilustračná foto: Pexels

Hovorí sa, že najlepším priateľom človeka je pes.

Neplatí to však len pre psov, ale pre každého domáceho miláčika. Nevýhodou však je, že zvieratá sa nedožívajú takého vysokého veku, ako človek a nejeden z nás tak musí znášať krutú stratu. Ako však uvádza portál IFLScience, čínski vedci prichádzajú s netradičným riešením.

Strata nie je jednoduchá

Strata domáceho miláčika vôbec nie je jednoduchou záležitosťou a každý sa s ňou vyrovnáva inak. Niekto si zadováži nové zvieratko, aby vyplnil prázdne miesto po tom predošlom, kým iní sa nejaký čas na zvieratká ani nepozrú, pretože strata je príliš bolestivá.

Veda však pokročila opäť o niečo vpred a čínski vedci prichádzajú s novou možnosťou. Svojho domáceho miláčika si môžete nechať naklonovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

🐈 Voici le premier chat cloné. Sept mois après la mort de son chat baptisé « Aïl », son propriétaire, Huang Yu, a retrouvé son protégé sous la forme d’un chaton gris et blanc. « Ils se ressemblent à plus de 90 % ». C’est l’entreprise pékinoise Sinogene qui est à l’origine du clonage. Elle a déjà réussi le clonage d’une quarantaine de chiens depuis 2017. Le pays est à la pointe sur le clonage. Le marché est en pleine expansion et pourrait atteindre des centaines de millions de yuans. Le clonage des chats pourrait permettre d’avancer sur la voie du clonage du panda et des espèces protégées, que la Chine tente de mener à bien depuis une vingtaine d’années. Le clonage d’animaux est illégal dans beaucoup d’endroits, mais autorisé dans certains pays, comme la Corée du Sud et les États-Unis. #clonage #clone #Chine #Ail #Sinogene #Pékin #garliccat #cloning #petcloning #chat #catstagram

Príspevok, ktorý zdieľa Le Point (@lepointfr),

Čínsky muž menom Huang Yu utrpel ťažkú stratu, keď prišiel o milované 2,5-ročné mačiatko menom Garlic. Hneď však vedel, čo musí urobiť a zvieratko si nechal naklonovať. V Pekingu, hlavnom meste Číny, má svoju základňu spoločnosť Sinogene, ktorá sa špecializuje práve na klonovanie zvierat. Doteraz sa im podarilo naklonovať už 40 zvierat, pričom jedným z nich bol aj policajný pes.

Vedci zvieratá klonovali za pomoci pomerne novej techniky, a to klonovaním tzv. somatických buniek. Samozrejme, oblasť klonovania ešte nie je celkom preskúmaná a pre vedcov stále predstavuje výzvu. Odborníci zo spoločnosti Sinogene sa jej však nezľakli a sú ochotní urobiť všetko pre to, aby smútiacim majiteľom zvierat pomohli.

Úspech v oblasti klonovania mačiek

Donedávna sa spoločnosť zameriavala len na klonovanie psov, keďže reprodukčný systém mačiek je iný a ich klonovanie predstavuje ešte väčšiu výzvu, ako naklonovanie psa. Avšak po roku sa vedcom podarilo vložiť embryo vytvorené zo somatických buniek Garlica do tela náhradnej mačacej matky, ktorá ho v sebe následne nosila po dobu 66 dní. Mačka nakoniec Garlica 2 porodila prirodzenou cestou 21. júla 2019. Vedci si mačiatko ponechali na mesiac na pozorovanie a ukázalo sa, že jeho klon je celkom zdravý, šťastný a ničím sa nelíši od mačiatok, ktoré sa narodili prirodzene a bez klonovania.

Nie je to lacná záležitosť

Samozrejme, klonovanie domáceho miláčika nie je lacnou záležitosťou a ak sa pre procedúru rozhodnete, Agence France Press uvádza, že vás to bude stáť takmer 32 000 dolárov. Spoločnosť Sinogene však verí, že pre mnohých financie nebudú prekážkou a radšej obetujú tie, ako navždy stratiť domáceho miláčika. Aj keď to už nie je to isté zviera, ako útecha majiteľom slúži fakt, že v sebe nesie genetickú informáciu zosnulého domáceho miláčika.

Okrem toho, klonovanie mačiek nie je jediným úspechom na poli klonovania. Minulý rok sa vedcom prvýkrát podarilo naklonovať makaka. Tu však zábava nekončí a vedci sa okrem domácich miláčikov pokúšajú naklonovať aj mamuta a to za pomoci buniek získaných z mláďaťa, ktoré zahynulo pred 40 000 rokmi.

Aj keď je otázne, do akej miery je klonovanie bezpečné, má aj nesporné výhody. Napríklad, práve vďaka nemu možno časom bude možné klonovať zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie a samé sa už rozmnožovať nestíhajú.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články