Foto: Twitter/ ISS National Lab

V posledných rokoch sa vesmír stáva stredobodom pozornosti nie len odborníkov, ale aj laickej verejnosti.

A niet lepšieho spôsobu, ako vesmír preskúmať, než sa tam priamo vydať. Nie je to však také jednoduché a človek sa ku hviezdam nemôže vybrať len tak zo dňa na deň. Každý jeden človek, ktorý sa do vesmíru chce dostať, musí splniť niekoľko podmienok a tak isto aj samotný experiment, ktorý má byť vykonaný. Odborníci sa rozhodli, že prezradia 3 podmienky, ktoré musí experiment splniť, aby mohol byť vôbec vykonaný.

Vedeli ste, že od roku 2012 existuje organizácia s názvom CASIS (Center for the Advancement of Science in Space)? Jednou z úloh CASIS je postarať sa o to, aby výskumy prebiehajúce vo vesmíre splnili isté podmienky. Napríklad, doteraz sa NASA sústredila najmä na samotné skúmanie vesmíru, no prospešnosťou týchto výskumov pre Zem sa príliš nezaoberala.

NASA nie je jediná, s ktorou CASIS úzko spolupracuje. Na spolupráci sa podieľajú napríklad aj SpaceX, ale aj spoločnosť Orbital ATK. V súčasnosti sa pracuje na snahe dopraviť na vesmírnu stanicu ISS dostatok zásob.

Výskumy sú financované z rôznych zdrojov, ako napríklad od niekoľkých súkromných spoločností, ale aj od výskumníkov, ktorých vesmír fascinuje a chcú sa na výskume podieľať aspoň malou troškou. Všetky zdroje CASIS starostlivo zváži, preverí a následne urobí rozhodnutie. Jednoducho povedané, CASIS zohráva pri výskumoch prebiehajúcich vo vesmíre kľúčovú úlohu.

CASIS sa však nezaoberá len financiami ale stanovila aj pravidlá, ktoré musia byť splnené, aby mohlo experimentovanie vo vesmíre vôbec prebehnúť. Prvým pravidlom je, že ak chce výskumník vykonať vo vesmíre experiment, musí dokázať, že experiment je bezpečný a vykonateľný na vesmírnej stanici ISS. Druhým pravidlom je, že čokoľvek sa výskumník rozhodne preskúmať, musí to mať prospech pre Zem. Predtým, ako experiment vôbec povolia, bude musieť čeliť mnohým otázkam týkajúcich sa prospešnosti experimentu pre obyvateľov modrej planéty.

Tretím pravidlom je, že experiment sa musí finančne oplatiť. Samozrejme, vyhadzovanie peňazí je prospešné málokedy, CASIS však nepovolí experiment, pri ktorom existuje vysoká pravdepodobnosť, že to bude zbytočná investícia.

Na CASIS sa však neobracajú len svetoznáme organizácie, ako napríklad NASA alebo SpaceX. Ide o pomerne čerstvú záležitosť, CASIS si preto rada vypočuje kohokoľvek, kto príde so zaujímavým nápadom a je ochotný a schopný splniť tri spomínané podmienky. Nápad vašej spoločnosti však musí byť skutočne jedinečný, inovatívny, bezpečný a prospešný pre ľudstvo.

V roku 2017 s takým nápadom prišla napríklad spoločnosť s názvom Cobra Puma Golf a v súčasnosti spolupracuje CASIS aj so spoločnosťou Budweiser, ktorá sa snaží prísť na to, ako by bolo možné vyrábať pivo v podmienkach pôsobiacej mikrogravitácie. Zdá sa teda, že možnosti sú skutočne neobmedzené.

curiosity
Uložiť článok

Najnovšie články