Foto: Pixabay/Pexels

Stalo sa vám už aspoň raz, že ste stretli niekoho neznámeho a dobre ste mu odhadli meno? Mnohokrát je veľmi zvláštne, ako sa meno hodí k danej osobe.

Stačil vám niekedy jeden pohľad a hneď ste vedeli meno človeka, ktorého ste videli prvýkrát v živote? Nie je to žiadna zhoda náhod. Rôzne výskumy totižto potvrdzujú, že ľudia dokážu priradiť mená cudzincov k ich tváram ešte skôr, ako ich poznajú. Ako je to možné?

V roku 2017 uskutočnil francúzsky a izraelský výskumný tím osem pokusov na overenie toho, či ľudia skutočne dokážu povedať meno cudzinca ešte predtým, ako ho zistia. Keď výskumníci ukázali dobrovoľníkom obraz tváre a výber piatich mien, správnych odpovedí bolo viac ako 35%. Ak by dobrovoľníci vyberali mená úplne náhodne, bez možnosti výberu mien, mali by 20% šancu. Môže sa zdať, že je to veľmi nízke číslo, no pre vedcov je to v celku pôsobivé. Tento výsledok je štatisticky významný, čo znamená, že je nepravdepodobné, že by boli odpovede len výsledkom náhody.

pixabay.com

Navyše, toto tipovanie môže robiť aj počítač. Vedci vložili do prístroja viac ako 100 000 profilových fotografií s menami ľudí z francúzskeho biznis centra “French business social-media network”. Takto počítaču pomohli zoznámiť sa s jednotlivými tvárami a menami. Okrem mien a čŕt tváre sledoval aj jednotlivé vlastnosti tvárí, ktoré majú ľudia spoločné. Akonáhle boli všetky informácie zozbierané, vedci dali počítaču neoznačené fotografie a dve mená, z ktorým mal vybrať. Výsledkom bola 64% presnosť.

Dobrovoľníci však vyskúšali aj niečo iné. Zostavili tepelnú mapu, ktorá ukazovala jednotlivé, dôležité, časti tváre pre každé meno. Väčšina žien, ktoré sa volali Anne mali tepelný bod pod nosom. Ženy s menom Alexis sa zas “prezradili” lícami.

Journal of Personality and Social Psychology

Existuje veľa výskumov, ktoré poukazujú na to, že ľudia majú tendenciu tipovať správne mená cudzincov. Štúdia z roku 2001, ktorú urobil psychológ Albert Mehrabian, ukazuje, že ľudia majú tendenciu pripisovať mužnejšie a “silnejšie” mená práve úspešným mužom. Vo výskume však vyšlo najavo aj to, že ľudia tipujú mená aj pomocou povahy človeka. Tomu, kto je zábavný sa pripisujú aj veselšie mená a naopak. Dokonca ľudia, ktorí majú menej bežné mená sú vraj neurotickí a menej atraktívni.

Francúzski a izraelskí výskumníci naznačujú, že mená majú dokonca vplyv aj na výsledkoch v práci. Spoločenský postoj k danému menu, ktoré má človek a neustály tlak na osobu môže ovplyvniť vnímanie a to neskôr zmení aj vzhľad človeka. Napríklad, človek s menom Allison môže nakoniec prijať úplne iný účes, aký mal pred niekoľkými rokmi, zmeniť výzor alebo špecifické rysy tváre. Všetko je to v súlade so životným štýlom, etnickou príslušnosťou či kultúrnou skupinou, v ktorej sa človek nachádza.

Síce je výber mena pre dieťa veľmi dôležitý, v konečnom dôsledku to nehrá vôbec rolu. Môžete svojich potomkov nazvať aj “Výhra” a “Prehra” a výsledok bude opakom toho, čo ste očakávali.

Pozri aj: Pre toto si ich zmenili. Pozrite si civilné mená známych celebrít a dôvody, prečo si zvolili iné meno

curiosity.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )