John Trumbull, CC0, via Wikimedia Commons

Už čoskoro spoznáme nového prezidenta USA.

USA momentálne žijú prezidentskými voľbami. Buď sa ním stane opätovne prezident Donald Trump, alebo jeho protikandidát Joe Biden. Kým bude výsledok jasný, prinášame vám kvíz o prezidentoch USA, ktorý vás preverí najmä z histórie, ale aj zo súčasnosti. Mnohé otázky sa týkajú práve tých “významnejších prezidentov” a tak kvíz by mal byť o to jednoduchší. Zvládnete ho na plný počet bodov?

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Ako sa volal prvý prezident USA?

John Trumbull, CC0, via Wikimedia Commons

V roku 1789 bol George Washington zvolený za prvého prezidenta USA. V roku 1793 bol opäť zvolený. Na počesť Georgea Washingtona bolo pomenované novozaložené hlavné mesto a jeden z amerických štátov.

Ktorého prezidenta sa týkala aféra Watergate?

Indutiomarus, Public domain, via Wikimedia Commons

Aféra Watergate sa nazýva škandál, ktorý vypukol v Spojených štátoch potom, čo do sídla Demokratickej strany v komplexe Watergate vo Washingtone D.C. v roku 1972 násilne vnikli pracovníci aparátu republikánskeho prezidenta Richarda Nixona, ktorí boli poverení úlohou umiestniť do budovy zariadenie určené pre odpočúvanie. Aby zakryli svoje pravé určenie, maskovali sa ako obyčajní lupiči. Po prevalení škandálu Nixon ako jediný doterajší prezident odstúpil z funkcie.

Koľkí prezidenti zomreli pri atentáte?

Archív SITA

Až na štyroch prezidentov USA boli spáchané úspešné atenáty. Boli to Abraham Lincoln, James Abram Garfield, William McKinley a John Fitzgerald Kennedy.

Kde sa odohral atentát na Abrahama Lincolna?

Dňa 14. apríla 1865 navštívil Lincoln s manželkou slávnostné predstavenie vo washingtonskom Fordovom divadle. O 22. hodine a 15. minúte jeden z hercov, ktorý bol fanatickým prívržencom Juhu, vtrhol do lóže a z tesnej blízkosti prezidenta strelil dvakrát zozadu do hlavy. V zmätku, ktorý nastal, potom atentátnik, herec John Wilkes Booth, utiekol. Až za niekoľko dní ho vojaci chytili a zastrelili.

Koho podobizeň sa nenachádza na pamätníku Mount Rushmore?

pxhere

Mount Rushmore je pamätník štvorice bývalých prezidentov USA, ktorý sa nachádza v štáte Južná Dakota. Je vysoký 18 metrov a zobrazuje 4 hlavy prezidentov USA - Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodorea Roosevelta.

Ktorý z týchto mužov nebol prezidentom USA?

publicdomainpictures.net

Benjamin Franklin je jedným z otcov zakladateľov a vodcov americkej revolúcie, avšak nikdy nebol prezidentom USA. Napriek tomu sa dostal na americkú 100-dolárovú bankovku.

S ktorým prezidentom je spojená aféra s Monikou Lewinskou?

Archív SITA

Monika Lewinská mala mať s prezidentom Billom Clintonom sex až deväťkrát, pričom verejne vyhlasoval, že to tak nebolo. Pod tlakom dôkazov to potom odvolal. Clinton z aféry vyšiel pomerne dobre, prežil politicky a ani nestratil svoju rodinu.

Ktorý z týchto prezidentov dostal Nobelovu cenu za mier?

ProtoplasmaKid, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nobelovu cenu za mier dostali viacerí prezidenti USA a jedným z nich bol aj Barack Obama.

Ktorý z týchto bývalých prezidentov USA ešte žije?

Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Jimmy Carter má v súčasnosti 96 rokov. George Bush starší zomrel v roku 2018 a Richard Nixon v roku 1994.

Aké je stredné meno súčasného prezidenta Donalda Trumpa?

TASR

Donald John Trump je 45. prezidentom USA. Momentálne má 74 rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať