foto: projectbiglife.ca

Vedcom sa podarilo vytvoriť kalkulačku, ktorá dokáže zistiť vek vášho srdca či predpovedať riziko infarktu.

Zaujíma vás, ako dlho budete žiť? Ovplyvňuje to samozrejme mnoho faktorov. Kalkulačka, vytvorená na základe štatistík a vašej životosprávy, to však dokáže veľmi jednoducho vypočítať. A môže vám dokonca pomôcť zlepšiť vaše návyky. 

Je vaše srdce staršie, ako vy? Tento údaj ovplyvňuje mnoho faktorov. Dôležitá je najmä správna a zdravá životospráva. Môžete to však zistiť podľa tejto kalkulačky, ktorá je vytvorená z rozsiahleho výskumu obyvateľstva a údajov zo sčítania ľudu. Na ich základe dokáže algoritmus odhadnúť riziko srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.

foto: projectbiglife.ca

Založený je na mnohých odlišných faktoroch, od fajčenia alebo pitia alkoholu, cez stravovacie návyky ako napríklad jedenie zemiakov či ovocia. Taktiež zohľadňuje aj etnickú príslušnosť, dosiahnutú výšku vzdelania, sociálny či ekonomický status. Alebo dokonca aj mieru stresu, ktorému je osoba vystavená.

Výskumní pracovníci spracovali všetky tieto údaje a vytvorili zdravotné kalkulačky, ktoré môžete veľmi jednoducho vyskúšať aj vy. „Ľudia sa zaujímajú o to, ako zdravo žiť. No veľmi málo takýchto informácií dokážete získať od svojho lekára. Doktori vám skontrolujú krv a výšku cholesterolu. Nepýtajú sa však na faktory životného štýlu, ktoré môžu zapríčiniť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Dúfame, že táto kalkulačka pomôže ľuďom získať viac informácií o zdravom životnom štýle a možnostiach zníženia rizika týchto chorôb,“ uviedol vedúci štúdie Dr. Doug Manuel.

Celý výskum je založený na štatistickej analýze. Ak vám výsledok ukáže, že vaše riziko srdcového infarktu v nasledujúcich piatich rokoch sú 4%, znamená to, že zo všetkých ľudí zaznamenaných v databáze, ktorí majú rovnaké návyky ako vy, štyria zo sto dostali infarkt myokardu.

Existujú však voči nemu určité výhrady. Napríklad lekár a reportér CBC Dr. Brian Goldman poukazuje na to, že tento výpočet nie je založený na objektívnych údajoch, akými je napríklad váš priemerný krvný tlak, hladina cukru alebo cholesterolu a triglyceridov.

foto: projectbiglife.ca

Projekt Big Life okrem tejto kalkulačky ponúka možnosť výpočtu veku, akého sa môžete dožiť alebo aké množstvo soli by ste mali prijať za deň, aby to nemalo negatívny vplyv na vaše zdravie. Môže nám teda pomôcť zamyslieť sa a zmeniť svoj životný štýl. Či už ide o obmedzenie pitia alkoholu, fajčenia alebo zvýšenia množstva športových činností, ktoré vykonávame.

Pozri aj: Zabudnite na trojuholník či štvorec. Vedci objavili úplne nový tvar, ktorý pravdepodobne ukrýva tajomstvo života

mnn.com
Príbehy
0
Komentovať (0)