foto: Pexels

Je možné za pomoci nezvyčajných sexuálnych fantázií identifikovať sexuálnu deviáciu?

Existuje spojenie medzi tým, o čom ľudia fantazírujú a ako sa v skutočnosti správajú? V dvoch najväčších psychiatrických manuáloch sú medzi abnormálne sexuálne fantázie zaradené napríklad voyerizmus, exhibicionizmus, fetišizmus, sadizmus, či masochizmus. Najnovšie štúdie však dokazujú, že tieto fantázie nemusia byť až také nezvyčajné.

Aby sa zistilo, čo definuje nezvyčajnú sexuálnu fantáziu, bol vykonaný online prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1516 dospelých jedincov, 799 žien a 717 mužov. Ich úlohou bolo popísať svoje sexuálne fantázie a ich intenzitu. Priemerný vek respondentov bol 30 rokov. Dotazník obsahoval 55 škálovaných otázok, pričom v jednej z otázok boli účastníci požiadaní, aby popísali svoju obľúbenú sexuálnu fantáziu. Výsledky boli uverejnené v časopise Journal of Sexual Medicine. Spochybnili to, čo sa doteraz považovalo za bežnú a nezvyčajnú sexuálnu fantáziu.

pixabay.com

Diverzita je normálna

Čo sa sexuálnych fantázií týka, diverzita je normou. V skutočnosti, v dotazníku bolo medzi odpoveďami len niekoľko nezvyčajných sexuálnych fantázií, ostatné je možné považovať za bežné. V menej než 2,4 percentách vzorky sa objavili beštiálne a pedofilné sexuálne fantázie. Bizarné je, že skutočne zvláštnych bolo celkovo 9 fantázií, pričom sedem z toho popísalo ženy.  Medzi ne patrilo napríklad močenie na partnera alebo túžba nechať sa omočiť, nosiť odev opačného pohlavia, nútiť niekoho k styku, zneužiť niekoho, kto spí, je opitý, alebo je v bezvedomí, mať sex s prostitútkou, či sex so ženou s veľmi malými prsiami. Muži fantazírovali napríklad o sexe s ďalšími dvoma, alebo viacerými mužmi, ale aj o močení na partnera.

pixabay.com

Typické fantázie

Až 84,1 percenta respondentov popísalo päť bežných sexuálnych fantázií, ktoré zahŕňali romantické emócie a sex na romantickom mieste v príjemnej atmosfére. Tieto fantázie udávali v rovnakom počte muži aj ženy. Okrem toho, muži popísali ako svoju fantáziu prijímanie orálneho sexu a sex s dvoma ženami. Druhou najbežnejšou fantáziou medzi mužmi aj ženami bola submisivita a dominancia, ktorú udávalo 30 až 60 percent vzorky.

Zaujímavé je, že neplatí domnienka, že muži túžia po dominancii. O dominancii a submisivite fantazírovali ženy aj muži v približne rovnakom počte.

pixabay.com

Fantázie nie sú rovné skutočnému správaniu

Je nutné podotknúť, že nie je správne zamieňať si sexuálne fantázie so skutočnými prianiami a aktuálnym správaním. Napríklad, mnoho žien popísalo, že fantazírujú o dominancii nad partnerom, avšak až polovica z nich by niečo také v skutočnom živote nechcela zažiť. Prítomnosť samotnej fantázie, nech už je akokoľvek intenzívna, neodráža skutočné správanie.

Napriek tomu, fantázie nemusia byť vždy dobrým indikátorom. Mali by sme si robiť menej starostí s fantáziami, ktorých obsahom je nekriminálna činnosť sú súhlasom ďalšej osoby a viac sa zaujímať o ich dopad, nech už je obsah akýkoľvek. Akonáhle fantázia vyvoláva negatívne pocity a zahŕňa partnera, ktorý s tým nesúhlasí, mala by byť fantázia považovaná za patologickú. Akákoľvek sexuálna fantázia, ktorá v osobe vyvoláva negatívne pocity, by mala byť vnímaná ako porucha sexuálnej preferencie.

Čo si myslíte vy? Je podľa vás v poriadku, ak má niekto bizarné sexuálne fantázie?

Pozri aj: Muži a ženy prezradili, čo pre nich v skutočnosti znamená sex. Ich odpovede sú bizarné, no stotožníte sa s nimi

theconversation
Príbehy
0
Komentovať (0)