V súčasnosti si človek musí vytvoriť, uchovať a zapamätať veľké množstvo hesiel. Vieme, že to nie je jednoduché, no odfláknuť heslo sa naozaj nevypláca. Toto sú tie najbežnejšie používané heslá za rok 2023, nad niektorými neostáva nič iné, len krútiť hlavou.
Odborníci na kybernetickú bezpečnosť sa podľa IFL Science podelili o najčastejšie používané heslá v roku 2023 – a sú rovnako hlúpe ako počas predchádzajúcich rokov. Na prvom mieste je staré obľúbené „heslo“, za ním nasleduje „123456“ a potom „123456789“.

Toto je 20 najpoužívanejších hesiel za rok 2023:
- password (v preklade heslo)
- 123456
- 123456789
- guest (v preklade hosť)
- qwerty
- 12345678
- 111111
- 12345
- col123456
- 123123
- 1234567
- 1234
- 1234567890
- 000000
- 555555
- 666666
- 123321
- 654321
- 7777777
- 123
Mnohé z týchto hesiel, na ktoré si posvietila spoločnosť NordPass, sa objavili v zoznamoch aj v predchádzajúcich rokoch, zdá sa teda, že ľudia sú nepoučiteľní. Odborníci na kybernetickú bezpečnosť skúmali zoznam hesiel zostavený v masívnej databáze získanej z rôznych verejne dostupných zdrojov vrátane zdrojov na dark webe.
Takto by malo vyzerať vaše heslo
Analýza odhalila, že účty streamovacích služieb majú zvyčajne najslabšie heslá v porovnaní napríklad s e-mailovými účtami alebo s účtami sociálnych sietí. Boli tu aj výrazné regionálne rozdiely. V Európe bol futbal prevládajúcou témou mnohých top hesiel. Heslá ako „liverpool“, „arsenal“, „chelsea“ a „rangers“ sa hojne vyskytovali v Spojenom kráľovstve, zatiaľ čo v Portugalsku boli na vrchole zoznamu heslá ako „benfica“. V Taliansku sa v prvej desiatke, samozrejme, objavili heslá ako „juventus“ a pod..

Zaujímavé je, že 24. najobľúbenejšie heslo v USA je „fuckyou“ (hádam netreba prekladať) a 63. „cheese“ (teda syr). „Drak“ sa objavuje aj v mnohých národných zoznamoch najlepších hesiel, a to nie z celkom jasných dôvodov.
Spoločnosť NordPass odporúča, aby každé heslo malo aspoň 20 znakov a obsahovalo kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych symbolov. Mali by ste sa tiež vyhnúť používaniu ľahko uhádnuteľných alebo identifikovateľných informácií, ako sú dátumy narodenia, miesta, mená alebo bežné slová. A tiež váš obľúbený športový tím.
Šéf IĽP: Ficova vláda chce Slovákov v zahraničí umlčať, zasahuje do ich práva voliť. Krajina cúva, nejde vpred
Bola som na najlepšom letisku na svete: Vodopád je zadarmo, najete sa aj lacno a okúpete v strešnom bazéne
Mirka odišla na Lombok, kde ju jedlo v reštaurácii vyjde 1 euro. Analytik povedal, aké konsolidačné opatrenia by nám pomohli
Chcela si vziať život, a tak skočila z Empire State Building. Elvita Adamsová je jediná žena, ktorá to prežila
Kyanidu neveril, poistil sa guľkou do hlavy. Posledné dni Adolfa Hitlera boli plné paranoje a strachu
Finančný poradca Kravár o hypotéke na bývanie: V troch prípadoch môže byť ťarchou. Je reálna aj s príjmom 700 eur
Krimiseriály už nemajú ďaleko od reality: Expert zo SAV vysvetľuje, ako DNA pomáha polícii odhaľovať páchateľov
Bývalý detektív Vachálek o vražde Remiáša: Ľudia sa už pravdu nedozvedia, pre politikov je to pohodlnejšie











Nahlásiť chybu v článku