Francúzsky jadrový test Licorne (jednorožec) na atole Mururoa vo Francúzskej Polynézii z roku 1970. Foto: Profimedia

Sullivan hovorí, že Putinove mávanie jadrovou kartou musia brať úplne vážne, pretože ide o vec najvyššej vážnosti, a to možného použitia jadrových zbraní prvýkrát od druhej svetovej vojny.

USA a ich spojenci budú „rozhodne“ konať, ak Rusko na Ukrajine použije taktické jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Potvrdil tak predošlú reakciu Bieleho domu na silnejúce obavy v súvislosti s hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Komunikovali sme Kremľu priamo, súkromne a na veľmi vysokých úrovniach, že akékoľvek použitie jadrových zbraní bude znamenať pre Rusko katastrofálne následky, že USA a ich spojenci bude reagovať rozhodne. Jasne a konkrétne sme povedali, čo to bude znamenať,“ povedal Sulivan pre americkú televíziu CBS. Informuje o tom web The Guardian.

Sulivan dodal, že ruský líder „mával jadrovou kartou v rôznych okamihoch tohto konfliktu“ a je to vec, ktorú administratíva prezidenta Joea Bidena musí „brať úplne vážne, pretože ide o vec najvyššej vážnosti, a to možného použitia jadrových zbraní prvýkrát od druhej svetovej vojny“.

Najnovšie články