Foto: berguen-filisur.ch

Väčšina turistov si zvykne fotografovať miesta, ktoré navštevuje. V jednej švajčiarskej dedinke je to ale zakázané. Prečo?

Miestni sa domnievajú, že ich dedina je príliš krásna na to, aby ju turisti fotili a tieto zábery zverejňovali na internete, čo by mohlo spôsobovať to, že by sa ostatní cítili nešťastne, keďže tam nemôžu byť aj oni.

V dedinke vo Švajčiarsku sa hlasovalo za to, aby sa turistom zakázalo fotografovať jej krásy. Obec Bergün/Bravuogn, ležiaca na východe Švajčiarska, ktorá sa nachádza v blízkosti obce St. Moritz, sa rozhodla prijať toto opatrenie len minulý pondelok, 29. mája, pričom ako informoval portál The Local, je to preto, aby boli ľudia šťastnejší.

Miestni obyvatelia veria, že ich dedina je natoľko nádherná, že ak jej fotografie turisti zverejňujú na sociálnych sieťach spôsobujú tým, že ostatní sú nešťastní. „Je vedecky dokázané, že krásne dovolenkové fotografie na sociálnych sieťach pôsobia na ľudí smutne, pretože tam nemôžu byť tiež,“ tvrdí obecná cestovná kancelária.

Obec plánuje zaviesť symbolickú pokutu vo výške 5 eur pre tých, ktorí porušia nové pravidlá. „Bergün je krásna obec,“ opisuje ju starosta Peter Nicolay a zároveň dodáva: „Nechceme, aby sa ľudia mimo našej komunity cítili nešťastne kvôli zdieľaniu fotografií malebnej krajinky na sociálnych sieťach, a preto vás srdečne pozývame na návštevu Bergünu, aby ste ho zažili na vlastnej koži.“ Starosta ešte dopĺňa: „Som veľmi rád, že obyvatelia obce nosia šťastie všetkých ľudí vo svojom srdci. Na to som veľmi hrdý.“

Ide o reklamu a pritiahnutie pozornosti?

Niektorí sa ale pýtali, či je to naozaj myslené zo srdca alebo je to jednoducho len reklamný ťah. Hoci ide o skutočný zákon, o ktorom hlasovala obecná rada, miestny riaditeľ pre cestovný ruch – Marc-Andrea Barandun priznal, že toto opatrenie je čiastočne aj marketingovým trikom. Švajčiarskemu portálu The Local prezradil aj motív, prečo sa takýto zákaz vôbec prijal: „V pozadí ide samozrejme o myšlienku, aby každý rozprával o Bergüne. Je to kombinácia oboch: zriadili sme zákon a taktiež je za tým istý marketingový cieľ.“

Zákaz vyvolal diskusiu

Cestovná kancelária dokonca vymazala fotografie tejto dediny aj zo svojho Facebooku, či účtu na Twitteri a plánovala tak urobiť aj na svojej oficiálnej webovej stránke obce. Pochopiteľne, reakcie na tento kuriózny zákaz vyvolal rôzne reakcie ľudí.

Niektorí to považovali za silnú PR kampaň, našli sa aj takí, ktorí to brali s humorom. Iní túto ideu skôr kritizovali. Jedna žena napísala na sociálnu sieť svoj nesúhlas: „Úplne zlé PR! Toto odláka vašich potenciálnych návštevníkov a vyvolá rozhnevané reakcie. Budete vyzerať smiešne. Bergün, som sklamaná.“ Niektorí tento zákaz prirovnávajú k Severnej Kórei. Turistická kancelária v Bergüne si ale stojí za svojím a na sociálnych sieťach sa vyjadrila takto: „Propagácia krás našej dediny musí byť realizovaná odvážnymi spôsobmi.“

Pozri aj: Je to len diera. TripAdvisor zverejnil najpodivnejšie hodnotenia unikátnych svetových destinácií

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )