Foto: TASR, Wikimedia Commons

V nejednej rodine si jeden zo súrodencov užíva viac slávy, ako tí ostatní.

Nanešťastie, v tomto prípade nejde o slávu v pozitívnom slova zmysle. Adolf Hitler totiž patrí k mimoriadne kontroverzným a krutým postavám histórie ľudstva. Avšak kým o Hitlerovi iste počul každý, len málokto vie o tom, že mal sestru Paulu.

Ako vnímala Paula svojho brata?

Aj ten najväčší zločinec na svete má zvyčajne rodinu, rodičov, súrodencov, tety, ujov a súrodencov. Práve na najbližšiu rodinu sa obracajú aj psychológovia v prípade, ak potrebujú vyhotoviť psychologický posudok jedinca a ten Hitlerov vyhotovoval psychológ Walter Langer. Nanešťastie, k najmladšej Hitlerovej pokrvnej sestre, Paule, sa odborníci dostali až po vojne v rokoch 1945 a 1946. A odpovede na otázky týkajúce sa jej brata mnohých prekvapili.

Rodičia Alois a Klara

Paula bola Adolfovou mladšou sestrou a narodila sa do zdanlivo obyčajnej nemeckej rodiny, v tých časoch patriacej do strednej ekonomickej vrstvy. Narodila sa 21. januára 1896 Aloisovi a Klare, Alois však zomrel, keď mala len 6 rokov a velenie v domácnosti prebrala Klara. Presťahovala sa s deťmi do rakúskeho Linzu a robila všetko pre to, aby sa Adolf a Paula mali dobre, aj keď toho nemali veľa a žili skromne.

Názory na to, akí boli rodičia Pauly a Adolfa sa rozchádzajú. Paula si údajne do denníka zaznamenala, že ich otec je tyran a Adolfa pravidelne bil, Adolf zas neraz zdvihol ruku na svoju sestru. Paula však verila, že brat to robí pre jej dobro.

Ako dieťa ostala bez rodiny

Keď mala Paula len 11 rokov, zomrela aj Klara. Aby deti prežili, štát im posielal malé príspevky. V tom čase sa však Adolf, ktorý bol o 7 rokov starší, dokázal postarať sám o seba a peniaze prenechal malej sestre. Adolf sa odsťahoval do Viedne, zatiaľ čo Paula ostala v byte po matke. Žila zo dňa na deň, snažila sa prežiť a pravidelne písala bratovi listy.

Bratova nenávisť voči Židom

Hitler sa snažil vo Viedni presadiť ako umelec, žiaľ, nedarilo sa mu a v listoch Paule písal, že je tak zrejme preto, lebo obchod s umením majú v rukách Židia – už vtedy k nim totiž prechovával nenávisť. Po niekoľkých rokoch odlúčenia sa aj Paula presťahovala do Viedne a pracovala ako domáca pre niekoľko bohatých viedenských rodín. Neskôr pracovala ako sekretárka pre rôzne inštitúcie, počas vojny napríklad pre vojenskú nemocnicu.

K politickým názorom sa nevyjadrovala

Pokiaľ ide o politické názory, k tým sa Paula v rozhovoroch odmietla vyjadriť a zdá sa, že sa skôr len prizerala. Svojho brata v politickej kariére nepodporovala, no ani mu neodporovala. Nejaký čas však pracovala v židovskom internáte, nezdá sa teda, že by voči Židom prechovávala nenávisť, ako jej brat. Adolfa však napriek všetkému obdivovala a zbožňovala. V rozhovore z roku 1946 sa vyjadrila, že neverí, že jej brat poslal na smrť milióny ľudí, nedokázala v ňom totiž vidieť vraha a zločinca.

http://www.auschwitz.dk/Paula.htm [Public domain], via Wikimedia Commons

Snúbenec Erwin Jekelius

Zdá sa však, že povaha jej otca a brata ju predsa len ovplyvnili. Zasnúbila sa totiž s Erwinom Jekeliusom, lekárom, ktorý bol zodpovedný za úmrtie viac ako 4 000 ľudí. Adolf s týmto zväzkom nesúhlasil, Erwina dal zatknúť a poslal ho na front, kde padol do sovietskeho zajatia a zomrel. Aj keď by sa mohlo zdať, že sestre ublížil, robil si o ňu starosti. Dokonca, keď prišla Paula o zamestnanie práve kvôli spojeniu s Adolfom, finančne ju podporoval a neustále sa uisťoval, že má všetko, čo potrebuje.

Neverila, že jej brat je monštrum

Po skončení vojny bola Paula zatknutá americkou vládou a vypočúvaná. Tvrdila, že brata vídala za posledných 10 rokov len raz, nanajvýš dvakrát ročne, na stretnutia s ním sa však tešila a mala ho rada. Napokon ju prepustili a Paula sa presťahovala späť do Viedne a v roku 1952 do Berchtesgadenu. V novom bydlisku sa rozhodla aj pre nové meno. Od toho roku sa volala Paula Wolff.

Zvyšok života prežila Paula v tichosti a ak to bolo možné, históriu svojej rodiny nezmieňovala, aj keď stále odmietala uveriť tomu, že jej brat bol monštrum. Nikdy sa nevydala, nemala deti a ako posledný priamy potomok Aloisa a Klary zomrela v roku 1960 vo veku 64 rokov.

allthatisinteresting, psychologytoday, youtube, wikipedia
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )