Foto: Pixabay

katka / / Veda
V boji proti komárom bude vypustených ďalších 20 miliónov komárov.

Hoci Google mení pohľad, akým sa dívame na digitálny svet, jeho sesterská spoločnosť Verily plánuje rozšíriť svoje pole pôsobnosti aj do reálneho sveta. V snahe znížiť množstvo prípadov prenosu chorôb sú ochotní skúsiť aj nemožné. Preto sa chystajú v Kalifornii vypustiť 20 miliónov nakazených komárov.

Verily, ako vedecká časť spoločnosti Alphabet (materskej firmy Google), chce nájsť spôsob, akým znížiť populáciu komárov, ktoré prenášajú nebezpečné choroby medzi ľudí v Kalifornii. Ich pozornosť sústreďujú najmä na druh Aedes aegypti, ktoré prenášajú najmä žltú zimnicu, horúčku dengue, vírus chikungunya a dokonca aj Zika.

Pexels

Tieto choroby zatiaľ nepredstavujú priamu hrozbu pre obyvateľov Kalifornie, predpokladá sa, že v budúcnosti budú. Spolu so zmenou klímy sa zvýši aj počet komárov, ktoré tieto choroby prenášajú. Vypustenie, známe pod názvom Debug Fresno, sa uskutočnilo v meste Fresno a na slobode je už prvý milión komárov, pričom všetky z nich sú mužského pohlavia. Verily však plánuje každý týždeň vypustiť ďalší milión po dobu 20 týždňov.

Komáre však nie sú nijako geneticky upravené, no majú v sebe baktériu Wolbachia pipientis, ktorá sa prirodzene vyskytuje. Tá z nich dokáže urobiť sterilných jedincov. Tento projekt je teda pokus o biologickú kontrolu, nejde o vypúšťanie geneticky modifikovaných druhov. Samotná baktéria je jedným z najbežnejších patogénov vyskytujúcich sa v reprodukčnom systéme hmyzu. Samček komára sa spravidla stáva po párení stáva sterilným. Je silný predpoklad, že samičku čaká po chvíľke rozkoše podobný osud.

Pozri aj: Zmrazte ich, uvarte, ožiarte radiáciou a oni prežijú. Toto sú jediné živočíchy na svete, ktoré prežijú aj keď zanikne Slnko

iflscience.com
0
Komentovať (0)