Predstavte si, že po dlhej ceste dorazíte na svoju vytúženú letnú dovolenku k moru. Slnečné lúče, tyrkysové more a zrazu prenikavý štipľavý zápach, z ktorého vám príde nevoľno. Nie je to vôňa Stredomoria, ale výkaly tečúce ulicami. Presne to zažívajú turisti aj miestni v obľúbenom chorvátskom letovisku.
Obec Okrug Gornji na Chorvátskom ostrove Čiovo, ktorá je známa luxusnými vilami a krásnymi plážami, sa topí v problémoch. Ulice zalieva fekálna voda, ktorá preniká z preplnených septikov. Domáci sú pobúrení a turisti poriadne znechutení, píše web Dnevnik.
Problém sa nerieši
Na ostrove Čiovo sa neustále stavajú nové luxusné vily, no výstavba kanalizácie je len na začiatku realizácie. Septiky, ktoré majú slúžiť len ako dočasné riešenie, však nedokážu uniesť letný nápor turistov. Čierna smradľavá voda tak tečie priamo cestou na pláž.
Miestni tvrdia, že inštitúcie o probléme vedia, ale konkrétne riešenia neprichádzajú. Problém však nie je len zápach, ale aj fakt, že táto fekálna voda ohrozuje verejné zdravie ľudí, ktorí sú na ostrove.
„Videl som políciu, videl som mestskú stráž, vodárenskú spoločnosť, ale nikto nič nerobí. Nikto nereaguje. Dovtedy, kým sa niekto neotrávi,“ uviedol miestny obyvateľ Josip.

Obyvatelia ostrova tvrdia, že jeden deň to netečie, ale ďalší áno. Odmietajú to turistom vysvetľovať a posielajú ich priamo za starostom. No ten odmieta s kýmkoľvek komunikovať, vyhýba sa aj médiám.
Turisti píšu negatívne recenzie a hromadne rušia svoje rezervácie. Táto situácia navyše pretrváva už od polovice júna.
Režisér filmu Veľký vlastenecký výlet: Šokovalo ma, keď pri masovom hrobe zaznelo, že je to „fake“. Koniec je kľúčový
Nútil ľudí k potratom a vazektómii, liečil ich agresivitou: Šialený kult mal liečiť závislých, zarábal milióny
Exkluzívne: Detským ambulanciám došla trpezlivosť. Ospravedlnenky majú voľne dostupné v čakárni, môže si ich zobrať ktokoľvek
Ubytujete sa za 13 € a najete za 10 €: Najkrajšie vianočné trhy v Európe pre rok 2025 máme len na skok. Začínajú už čoskoro
Zaplatili sme len 3 eurá: Vyskúšali sme sa veľmi lacno najesť v reštaurácii z Na nože. Niektorým sa takéto jedlo prieči
Žije v prenajatom byte, nemá auto a po meste chodí s batohom: Kto je Zohran Mamdani, prvý moslimský starosta New Yorku?
Najnebezpečnejšia žena: Bola posadnutá sexom a vraždila mužov pre zábavu. Dostala tvrdý trest, stále je hrozbou
Budú vianočné trhy v Bratislave drahšie? Stánkarov zaťaží vyššia 23 % DPH, na ľudí tento rok čakajú aj výhodné ponuky
Mamička varí lacné jedlá, aby šetrila peniaze: Podľa ľudí je to ako krmivo pre psa, jej manžel sa správa zvláštne
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu












Nahlásiť chybu v článku