Ich výskum viedol až do tzv. hadálnej zóny – extrémneho prostredia, kde sa jedna z mohutných litosférických dosiek zasúva pod susednú. V týchto podmienkach, kde vládne trvalý chlad, absolútna tma a neutíchajúca tektonická aktivita, objavili niečo pozoruhodné.
Najhlbšia skúmaná oblasť, Kurilsko-kamčatská priekopa, siaha až do hĺbky 9 533 metrov pod hladinou oceánu. Ako informoval MailOnline, ide o hĺbku, ktorá je väčšia, než je výška hory Mount Everest.
Samozrejme, v takýchto extrémnych podmienkach nežijú kosatky, delfíny ani žraloky. To však nález nijako neznehodnocuje. Práve naopak, ide o objav, ktorý nanovo definuje naše chápanie hraníc života na Zemi.
Objavili rozsiahle a živé spoločenstvo
Rozsiahle podmorské komunity, ktorým dominovali rúrkové červy a mušle, boli objavené počas série ponorov výskumného plavidla Fendouzhe, ktoré skúmalo morské dno Kurilsko-kamčatskej aj Aleutskej priekopy.

Výskumníkov prekvapil nielen samotný fakt, že v takýchto extrémnych hĺbkach existujú živočíchy, ale hlavne spôsob, akým si tieto tvory zabezpečujú energiu. Využívajú chemické látky, akými sú metán a síra, ktoré presakujú z morského dna cez trhliny v oceánskom dne. Vďaka procesu zvanému chemosyntéza dokážu prežiť aj na miestach, kam nikdy neprenikne denné svetlo.
Aj keď podobné živočíchy boli nájdené aj v iných častiach sveta, práve táto lokalita je výnimočná – ide totiž o najhlbšie zdokumentovaný výskyt tejto formy života, o takmer 25 percent hlbšie, než bol doteraz zdokumentovaný výskyt života viazaného na chemosyntézu.
Ako dodáva spoluautor štúdie Xiaotong Peng: „Tieto priekopy ukrývajú najhlbšie a najrozsiahlejšie chemosyntetické spoločenstvá, aké na planéte poznáme.“
„Náš objav je prelomový nielen vďaka tomu, že sme zaznamenali chemosyntetický život v rekordnej hĺbke,“ vysvetľuje Mengran Du, ďalší z autorov štúdie. „Ide najmä o nečakane vysokú koncentráciu a pestrú škálu organizmov, ktoré sme tam našli. Nepozorovali sme len izolované skupiny, ale celé živé spoločenstvo – akúsi oázu života uprostred temnej hlbinnej púšte.“
Našli sme lacné Chorvátsko, pivo si dáte za 67 centov: Dovolenka pri Jadranskom mori vás nemusí stáť majland
Psychologička Denisa o mužoch v nedobrovoľnom celibáte: Problém vzniká, keď nadobudnú presvedčenie, že vzťahy sú „hra“
15-tisíc mŕtvych a najväčšia katastrofa 3. tisícročia. Cunami dokonca posunulo japonský ostrov o dva metre
Paulíková o Málinci: Starostovia na Podpoľaní sa boja Tarabu, z prečerpávačky sa môže stať druhá Slatinka
Husajnovi vyvíjal zbraň, akú nemal žiadny štát na svete. Superdelo Veľký Babylon nedokončil, popravili ho tajné služby
Pľúca novorodencov sa menili na kameň, nikdy sa to nemalo stať. Najväčší národný škandál pochoval 1 810 ľudí
Alisa je Ruska z najchladnejšieho mesta na svete: Priemerný plat je tu 850 eur, byt si prenajmeš aj za 229 eur










Nahlásiť chybu v článku