Pápež Lev XIV. v nedeľu symbolicky prijal identitu rímskeho občana a slávnostne prevzal stolec rímskeho biskupa, informoval spravodajský web Vatican News a agentúra AP, píše TASR.
Pápež tiež symbolicky prevzal Baziliku sv. Jána v Lateráne (Lateránsku baziliku), ktorá je sídlom rímskeho biskupa, a celebroval v nej omšu. Vo svojej homílii Lev povedal, že chce veriacim načúvať, „aby sa učil, rozumel a takto rozhodoval“. Pri tejto príležitosti vyzval, aby duch tejto katedrály inšpiroval ľudí k „láskavosti, ochote obetovať sa a schopnosti načúvať – nielen pomáhať, ale aj predvídať potreby a očakávania ešte predtým, než sú vyslovené“.
Agentúra AFP pripomenula, že práve v tejto monumentálnej bazilike boli v roku 1929 podpísané Lateránske dohody medzi Svätou stolicou a režimom Benita Mussoliniho, ktoré normalizovali vzťahy medzi Talianskom a Vatikánom po anexii Ríma pri zjednotení krajiny. Pred prevzatím Lateránskej baziliky Lev prijal identitu rímskeho občana.
Slávnostný obrad s tým spojený sa konal na rímskom námestí Piazza dell’Ara Coeli, na úpätí schodov Kapitolského pahorku, za účasti rímskeho primátora Roberta Gualtieriho, ktorý v krátkom príhovore potvrdil záväzok mesta Rím v súvislosti s Jubilejným rokom vrátane rôznych projektov a podujatí zameraných na mládež.
Pápež sa ľuďom poďakoval za prijatie
Pápež vo svojej odpovedi vyzdvihol, že „Rím sa vždy vyznačoval hodnotami humanity a civilizácie, ktoré čerpajú svoju silu z evanjelia.“ Zdôraznil aj zodpovednosť za duchovné aj spoločenské dobro a vyzval na spoluprácu medzi cirkvou a inštitúciami pri pomoci trpiacim a pri výchove mládeže.
Lev XIV., ktorý bol zvolený za hlavu katolíckej cirkvi 8. mája, sa tiež zhromaždeným obyvateľom Ríma poďakoval za prijatie slovami: „Dnes môžem povedať, že pre vás a s vami som Riman!“ Pápež v nedeľu zavítal aj do Baziliky Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) v Ríme, kde je pochovaný jeho predchodca pápež František, ktorý zomrel 21. apríla vo veku 88 rokov. Okrem modlitby nad Františkovým hrobom sa Lev poklonil aj ikone Bohorodičky, záchrankyne rímskeho ľudu – Salus Populi Romani, ktorá sa nachádza v tomto chráme a je jednou z najuctievanejších v Ríme.
Kresťanov vyzval, aby boli súcitní
Nedeľné obrady v Bazilike sv. Jána v Lateráne a zastávka v Bazilike Panny Márie Väčšej nasledovali po Levovej minulotýždňovej návšteve v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Spolu s Bazilikou sv. Petra vo Vatikáne sú tieto štyri pápežské baziliky najdôležitejšími bazilikami na Západe.
V nedeľu napoludnie pápež predniesol modlitbu Raduj sa, nebies Kráľovná (Regina coeli), a to prvýkrát z okna svojej pracovne v Apoštolskom paláci s výhľadom na Svätopeterské námestie. V príhovore k pútnikom vyzval kresťanov, aby boli súcitní, lebo „Boh sa zjavuje najmä v osobe tých, ktorí trpia.“
Čo sa to deje na pumpách? Opýtali sme sa čerpacích staníc, či plánujú obmedziť predaj. Niekde sa to už deje
Jánošík bol zbojníkom krátko, nebral len bohatým. Zavesenie na hák je jedna z najhorších smrtí, predtým ho kruto mučili
Sledoval, ako zošívajú dvoch rómskych chlapcov na dvojčatá, pichal injekcie do očí: Anjel smrti nebol potrestaný
Našli sme lacné Chorvátsko, pivo si dáte za 67 centov. Boli sme v reštaurácii z Na nože u Novákovho kamaráta
Spali sme v útulni v Tatrách: Za 10 € sme sa uložili na spoločných matracoch a chodili na latrínu. Je to skvelý zážitok
7-ročný vážil 102 kíl: Stal sa najtučnejším dieťaťom na svete, jeho mamu vinili, že mu dáva steroidy. Skončil tragicky











Nahlásiť chybu v článku