Slovenská národná galéria (SNG) podpísala zmluvu na výstavu amerického fotografa Brucea Webera v hodnote 285-tisíc eur. Výstava sa má uskutočniť od septembra 2025 do januára 2026 a pôjde o prvý veľký projekt nového riaditeľa SNG Juraja Králika. Galéria sa však ocitla pod paľbou kritiky, a to nielen kvôli vysokej sume.
Ako informujú Aktuality.sk, zmluvu podpísal nový riaditeľ SNG Juraj Králik s firmou Milosh Ltd. Miloša Harajdu, pričom ide o jeho prvý väčší krok vo funkcii.
Problém však nastal po tom, ako sa ozvala česká Galéria hlavného mesta Prahy (GHMP), ktorá rovnakú výstavu My Education predstavila v roku 2024 ako autorovu prvú retrospektívu. Podľa GHMP sa dohoda medzi SNG a produkčnou spoločnosťou uskutočnila „bez ich vedomia a súhlasu“ a s použitím rovnakého názvu aj výstavnej štruktúry.
„Nechceme a nemôžeme byť súčasťou procesu, ktorý legitimizuje to, čo sa momentálne deje v slovenskej kultúre,“ píše GHMP vo svojom vyhlásení. Ak to bude nutné, plánujú sa brániť právnou cestou.
Kritiku vyvolala aj cena výstavy – je vyššia ako suma, ktorú Slovenské národné divadlo zaplatilo za koncert Anny Netrebko.
Objavili sme klenot, nikdy ste o ňom nepočuli: Prešli sme sa po najstaršom drevenom moste v Európe a navštívili unikát
Jednu chcel označiť horiacou cigaretou, inú zase zbil do bezvedomia. Čím bol Picasso väčší sadista, tým lepšie maľoval
Zrezanú kožu prišíval na tváre, topila sa v hnise, stál pri prvej plastike penisu: Chirurg experimentoval s obeťami vojny
ANKETA: Nemá to tu čo robiť. Pýtali sme sa Slovákov, či nakupujú v ruskom reťazci MERE a čo si o ňom myslia
Odborníčka na dýchanie Petra Gaul: 60 až 80 % z nás nedýcha správne. Čo bude platiť večne, sú 3 zásady
Najslávnejšia krádež v histórii umenia. Mona Lisa zmizla na dva roky z Louvru, podozrivý bol aj Picasso
Na Slovensku otvorili unikátny obchod: Za pár eur tu nakúpite veci, ktoré inde zrejme nenájdete, čaká na vás aj prekvapenie
Za obed som platila 2 eurá: Bola som 21 dní v top exotickej destinácii a zapisovala si výdavky. Cena dovolenky ma šokovala
Pri natáčaní Priateľov strčil jazyk do úst Rachel a Monike. Jean-Claude Van Damme si vyslúžil prezývku „Van Zúfalec“
Kričal, že nechce zomrieť a vbehol do lesa: Zmiznutie Larsa Mittanka v Bulharsku sledujú milióny ľudí, hľadajú ho už 11 rokov












Nahlásiť chybu v článku