Vysokoškolskí študenti dopravných odborov budú môcť získať od akademického roka 2025/2026 štipendium až 8000 eur ročne. Pripravených je 1500 štipendií pre študentov, ktorí sa rozhodnú pre štúdium alebo už študujú v nedostatkových odboroch.
V pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovala štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková a štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Róbert Zsembera. „Štipendium je rozdelené na dve časti. Motivačné štipendium vo výške 4000 eur ročne môžu získať študenti automaticky a ak budú mať excelentné študijné výsledky, môžu získať ďalších 4000 eur ročne,“ uviedla štátna tajomníčka.
Cieľom je zatraktívniť štúdium nedostatkových odborov
Ďalej doplnila, že na ministerstve dlhodobo zaznamenávajú situáciu s nedostatkom odborných zamestnancov, predovšetkým v železničných spoločnostiach. „Preto vítame a podporujeme všetky nástroje a aktivity, ktoré podporujú motiváciu mladých rozvíjať sa v odboroch, ktoré sú pre budúcnosť dopravy na Slovensku kľúčové. Aj vďaka tejto podpore môžeme prilákať viac talentovaných študentov, ktorí sa rozhodnú pre kariéru v doprave a infraštruktúre,“ dodala Žiláková.
Štátny tajomník ministerstva školstva uviedol, že štipendiá pre talentovaných študentov a pre nedostatkové odbory sú jedným z nástrojov, prostredníctvom ktorých chcú udržať mladých ľudí doma a zároveň podporiť štúdium v týchto odboroch. „Na túto podporu talentovaných študentov bakalárskeho a po novom už aj magisterského a inžinierskeho stupňa štúdia sme vyčlenili 38 miliónov eur z európskych prostriedkov a 15 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Financované by to malo byť teda do roku 2029,“ dodal Zsembera.
Ktorých odborov sa štipendium týka?
Štipendium budú môcť čerpať študenti v rámci študijných programov v oblasti železničnej dopravy, poštového inžinierstva, leteckej dopravy, cestnej dopravy, vodnej dopravy, dopravnej logistiky podniku, manažérstva leteckej dopravy, inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb.
Mamička varí lacné jedlá, aby šetrila peniaze: Podľa ľudí je to ako krmivo pre psa, jej manžel sa správa zvláštne
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Komikov sme sa spýtali, čo hovoria na novú maximálnu rýchlosť chodcov 6 km/h: Budeme ju merať dvoma pohlaviami
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
    

            
                                                                
							
                    









                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
Nahlásiť chybu v článku