Prezident USA Donald Trump v pondelok oznámil, že v utorok plánuje rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Novinárov o tom Trump informoval počas letu z Floridy do Washingtonu, informovala agentúra AP, píše TASR.
“V utorok sa porozprávam s prezidentom Putinom. Cez víkend sa urobilo veľa práce,” povedal Trump novinárom na palube lietadla Air Force One počas návratu do Washingtonu.
Dodal, že “chceme zistiť, či dokážeme ukončiť túto vojnu (na Ukrajine). Možno môžeme, možno nie, ale myslím si, že máme veľmi dobrú šancu,” povedal Trump. Uviedol, že súčasťou rozhovorov súvisiacich s ukončením vojny budú aj územné otázky aj elektrárne. Trump to označil za “rozdelenie určitých aktív”, doplnila AP.
Witkoff bol v Moskve
O možnom telefonáte Trumpa s Putinom informoval počas uplynulého víkendu aj osobitný vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN tiež povedal, že očakáva, že dohoda o prímerí vo vojne na Ukrajine bude dosiahnutá v priebehu najbližších týždňov.
Ako sa plánuje riešiť citlivá otázka ukrajinských území anektovaných Ruskom, Witkoff nekonkretizoval, no priznal, že bude súčasťou diskusií o ukončení vojny.
Americkí predstavitelia naznačili, že Ukrajina pravdepodobne bude musieť urobiť územné ústupky, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to však kategoricky odmieta.
Witkoff navštívil 13. marca Moskvu, kde sa osobne stretol s Putinom. Podľa neho stretnutie trvalo viac ako tri hodiny a zameralo sa na “dosiahnutie riešení”. “Ruská a americká strana sú si bližšie ako kedykoľvek predtým,” povedal Witkoff. “Myslím si, že Putin chce, aby sa to všetko skončilo,” dodal.
Americká strana na rokovaniach s Ukrajinou, ktoré sa konali 11. marca v Saudskej Arábii, navrhla 30-dňové prímerie pozdĺž celej frontovej línie. Kyjev tento návrh podporil a vymenoval vyjednávací tím. Putinov poradca Jurij Ušakov však uviedol, že Moskva má záujem na dlhodobom urovnaní konfliktu s Ukrajinou, nie na dočasnom prímerí, ktoré len poskytne ukrajinským silám čas na prezbrojenie.
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi












Nahlásiť chybu v článku