Zákaz predaja energetických nápojov s obsahom kofeínu a iných podporných látok deťom do 15 rokov je cieľom návrhu štvorice opozičných poslancov – Richarda Vašečku (KÚ), Anny Záborskej (KÚ), Rastislava Krátkeho (hnutie Slovensko) a Branislava Škripeka (KDH), ktorý predložili do parlamentu.
Autor návrhu zákona Richard Vašečka z Kresťanskej únie zdôvodňuje návrh tým, že je nevyhnutné chrániť zdravie maloletých dôsledne. Poukazuje na to, že energetické nápoje výrazným spôsobom ohrozujú zdravie detí ako svojím zložením, tak i účinkami.
„Každým dúškom dostávajú do seba zárodky závislosti a vážnych ochorení. V škole si síce takéto nápoje vďaka vyhláške ministerstva zdravotníctva nekúpia, no mimo nej sú pre ne dostupné v akomkoľvek obchode, v bufetoch či automatoch, a to bez obmedzenia veku a množstva. To chceme radikálne zmeniť,“ povedal.
Vysoký obsah kofeínu aj cukru
Ako ekvivalent k jednej plechovke energetického nápoja uvádza kofeín obsiahnutý v štyroch kávach s 18 kockami cukru.
„Ja by som silnú kávu s množstvom cukru svojej 14-ročnej dcére určite neponúkol. Pritom nie je nič výnimočné, že deti vypijú plechoviek s takýmto obsahom niekoľko za deň,“ podotkol Vašečka.
Predkladatelia argumentujú, že sa opierajú o praktické skúsenosti lekárov a o odborné štúdie, podľa ktorých konzumácia nápojov s vysokým obsahom kofeínu alebo iných látok s podobnými účinkami môže viesť k závislosti, ako aj k viacerým zdravotným problémom. Ide napríklad o zvýšenie krvného tlaku, kardiovaskulárne problémy, preukázaná je tiež určitá súvislosť s fajčením, konzumáciou alkoholu a iných ľahkých drog. Okrem toho poukazujú aj na vysoký obsah cukru v takýchto nápojoch, čo prispieva k zvýšenej miere obezity.
Zákaz platí už aj v iných krajinách
Zákaz predaja energetických nápojov s obsahom kofeínu a iných podporných látok nie je v našich končinách ničím výnimočným. Platí napríklad v Poľsku, Lotyšsku či Litve.
„Pri príprave nášho návrhu sme aktívne komunikovali s českými poslancami, vymieňali sme si poznatky, pričom pracujú na podobnej úprave zákona, akú navrhujeme my,“ upresnil Vašečka. Branislav Škripek poukazuje na to, že dlhodobé užívanie energetických nápojov neraz končí fatálnym zlyhaním organizmu.
„Nielen legislatíva, ale aj prevencia a osveta v rámci rodiny a školy môže takýmto prípadom zabrániť,“ povedal.
Navštívili sme mimoriadne významné miesto na Slovensku celkom zadarmo: Pravdepodobne ste o ňom nepočuli
Beáta Jurík z PS: Fico poslal Putinovi vianočný darček. V stanovisku Slovenska chýba zmienka o územnej celistvosti Ukrajiny
Navštívili sme tradičné dedinské vianočné trhy aj so zabíjačkou. Stretli sme známych z detstva a ochutnali špeciality
Analytička Lauková o energopomoci: Dostane ju človek, ktorému zvýšili plat, dôchodcovia môžu mať problém
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Ešte ho ani neotvorili, už nahnevali vodičov: Za tunelom Višňové nastáva zmena, mnohí vodiči majú hlavu v smútku
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami








Nahlásiť chybu v článku