Rada pre mediálne služby uložila sankciu dezinformačnému portálu InfoVojna. Portál mal porušiť zákon o mediálnych službách, konkrétne časť o zachovaní objektívnosti. V relácii padlo viacero urážok, moderátor zlyhal na plnej čiare.
InfoVojna sa dopustila niekoľkých prehreškov. Rada pre mediálne služby riešila vysielanie na webovej stránke 27. marca 2023. V programe Prehľad agentúrnych správ došlo k neobjektívnemu správaniu zo strany moderátora, ktorý použil urážky na stranu vtedajších koaličných poslancov, no zavaril si aj zaujatými komentármi na skupinu politikov. Rada skritizovala fakt, že moderátor nedostatočne oddelil samotnú informáciu od komentára.
„Jarko si bol, samozrejme, po potľapkanie po pleci, veď musel. Po voľbách sa uprace kdesi tam za zásluhy. Zásluhy, nie pre občana slovenského, aby sme si rozumeli, však áno,“ povedal počas vysielania moderátor Adrián Repčok.
Výrazným prehreškom je použitie urážok, hoci by moderátor mal byť objektívny a správať sa slušne.
„Šípoš dodal, že zákony, ktoré sú potrebné pre plán obnovy, nepodporili SaS, SME RODINA. Ak by hlasovali za, podľa neho by prešli. Hlavne slušne, a transparentne, a zodpovedne, však? A keď si náhodou otvoríš hubu, tak po nej môžeš dostať! Vy kreténi,“ povedal moderátor.
V programe bol Harabin aj štatutár InfoVojny
V ten istý deň v druhom programe Dopoludnie na InfoVojne s Adrianom zazneli ďalšie podobné vyjadrenia. Tentoraz boli hosťami viacnásobný neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin a štatutár občianskeho združenia InfoVojna Norbert Lichtner.
Harabin napríklad povedal, že Žilinkovi nedovolí konať americká ambasáda, Kollár a spol, ktorí ho do funkcie dostali. Taktiež ho viackrát nazval skorumpovaným. Moderátor vtedy nijako nezakročil a nechal ho rozprávať.
Tvrdšie vyjadrenia padali od štatutára Licthnera, vyjadril sa aj k prezidentke Zuzane Čaputovej.
„Veď v kuse klamú tie médiá! Čaputová klame, až sa jej z papule práši! Daj na mňa žalobu, moja zlatá, hej. Schválne, či poškodzujem tvoje dobré meno. Klameš, v kuse klameš! Naď detto. Heger, ten ani nevie, o čom rozprávať, veď si šnúrky nevie zaviazať,“ vyjadril sa Lichtner.
Rada konštatovala, že v prípade relácie, kde je hosť len jeden, musí pluralitu názorov zabezpečiť moderátor. „Povinnosť vysielateľa zabezpečiť pluralitu a rozmanitosť prostredníctvom reakcií moderátora programu a požiadavky kladené na moderátora programu vyplývajú aj z judikatúry Najvyššieho súdu SR. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR z 29. mája 2012, sp. zn. 4 Sžo 13/2012 „Úloha moderátora je v predmetnom programe nepochybne dôležitá pri usmerňovaní samotného priebehu diskusie a v prípade potreby je jeho úlohou upozorniť diskutujúcich na neprítomnosť diskusiou dotknutej osoby a jej nemožnosť brániť sa. Rovnako by mal konfrontovať jednotlivé tvrdenia hostí vyznievajúce kriticky s názormi a argumentmi druhej strany. …,“ uvádza Rada.
V dôsledku neobjektívnosti a nestraníckosti vo vysielaní Rada pre mediálne služby uložila InfoVojne sankciu v podobe upozornenia na porušenie zákona o mediálnych službách, čo je najmiernejší postup v prípade ukladania sankcie.
Do Bratislavy lietadlom, do Košíc zase vlakom. Za 1 deň som porovnala oba spôsoby cesty, určiť víťaza je náročné
Nikola žije v Španielsku: Väčšina ľudí tu zarába okolo 1 300 € mesačne. Prenájom jednoizbového bytu v Madride stojí 1 000 €
Magické trhy blízko Slovenska nás očarili ponukou aj cenami. Klobása je o polovicu lacnejšia ako v Bratislave
Analytik Potočár o úskaliach energopomoci: Človek s platom 1 500 eur ju nezíska, dôchodca s rovnakým dôchodkom áno
Najrýchlejší vlak na svete sa vznáša: Dokáže ísť takmer 1 000 kilometrov za hodinu. Výstavba je neuveriteľne drahá
Koučka Zuzana radí, ako si nájsť partnera: V tomto prípade sa sexu na prvom rande vyhnite, ženy robia dve chyby
„Prekliata“ diaľnica straší slovenských vodičov: Takáto cesta by ani nemala existovať, tvrdí expert Bazovský
Walt Disney nestvoril Mickey Mousa, vinili ho z rasizmu a zo sexizmu. Jeho zamestnanci organizovali „Snehulienkine orgie“
Otrávil vlastných vojakov, nazývajú ho Hitlerom 19. storočia. Napoleon rozpútal v Európe krvavé jatky









Nahlásiť chybu v článku