Vláda schválila navrátenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníkov. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú na rokovanie vlády predložil minister zdravotníctva Kamil Šaško, reaguje na obavy z hromadných výpovedí a odchodu zdravotníckych pracovníkov do zahraničia.
Z tohto dôvodu sa rezort zdravotníctva rozhodol pre navrátenie výšky základnej zložky mzdy zdravotníckych pracovníkov na úroveň pred konsolidačnými zmenami. „Navrhovaná právna úprava stabilizuje vzniknutú situáciu,“ uvádza dôvodová správa.
Vláda schválila navrátenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníkov
Návrh zákona sa zameriava na ochranu zdravotného systému, ohrozeného nedostatkom pracovníkov, a na posilnenie záujmu študentov o štúdium zdravotníckych profesií. Stanovuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy pre zdravotníckych pracovníkov, ktorá sa má vrátiť do pôvodného stavu pred legislatívnou konsolidáciou verejných financií. Súčasťou návrhu je aj úprava koeficientov pre výpočet miezd, pričom pre rok 2025 sa koeficienty znížia na 0,9696 pre lekárov a niektorých ďalších pracovníkov, ktorých mzdy boli vyššie než 1.00, aby zabezpečili rast o 3 %. Od roku 2026 sa tieto koeficienty upravia na 0,9848, čím sa zabezpečí, že mzdy budú opäť rásť v súlade s priemernou mzdou z predchádzajúcich rokov.
Výnimkou sú sestry, pôrodné asistentky a ďalší pracovníci s koeficientom 1,08, ktorých koeficienty ostanú nezmenené. Rezort zdravotníctva v novele tiež navrhuje zvýšenie platieb za poistencov štátu v decembri 2024, čím by sa splnil rozpočtový cieľ pre verejné zdravotné poistenie na rok 2024.
Cieľom týchto opatrení je podľa dokumentu zabrániť kolapsu nemocníc a zabezpečiť výkon ústavného práva na ochranu zdravia občanov. Návrh zákona sa predkladá v skrátenom legislatívnom konaní, účinnosť má nadobudnúť od 1. januára 2025 a niektoré jeho časti 1. decembra 2024. Výdavky verejnej správy na budúci rok predstavujú celkovú sumu 111 miliónov eur, v roku 2026 viac ako 116 miliónov eur a v roku 2027 približne 213 miliónov eur.
Odborníčka na závislosti Bára: Ak si človek nechce pomôcť sám, neprinútite ho. Suchý február môže byť začiatok
Milovníčka dinosaurov Monika: Jurský park je fikcia plná mutantov. Ak by prežili, my by sme tu neboli
Nikola a Hana dali výpoveď a odišli na Zanzibar. V podniku z novej časti Na nože sme sa najedli až na druhý pokus
Najobávanejšia žena histórie: Kráľovnej Boudici sa báli aj Rimania, jej besné plienenie prirovnávajú ku skaze Pompejí
Žena napísala odkaz a pred rokmi sa vyparila: Má zvláštnu poruchu pamäti, rodina po nej pátrala už dvakrát
Slovákov straší fenomén pracujúcej chudoby. Nemecké platy podľa analytika môžeme mať, zmeniť sa musí zásadná vec
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože








Nahlásiť chybu v článku