Letná dovolenková sezóna je v plnom prúde. Ste si ale na 100 % istí tým, že voda na pláži, kam sa chystáte, je úplne nezávadná a môžete sa v nej bez obáv kúpať? Ak to máte namierené ku „slovenskému“ moru do Chorvátska, máme pre vás chytrú pomôcku – interaktívnu mapu, ktorá vám ukáže kvalitu morskej vody, upozornil na ňu web Cestovanie – Pravda.
Chorvátsky web ICV informuje, že Ministerstvo hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja prinieslo mapku, na ktorej si môžete jednoducho a rýchlo skontrolovať kvalitu mora na kúpanie. Dobrou správou pre všetkých, ktorí sa do Chorvátska chystajú je, že prevláda na nej modrá farba, čo znamená vynikajúce hodnotenie.

Nemusíte sa obávať, voda je na kúpanie vynikajúca
Ako ukazuje graf, z celkového počtu 1012 vzoriek až 996 miest sa môže pochváliť vynikajúcou kvalitou mora na kúpanie. 5 miest spadlo do hodnotenia „dobrá“ kvalita mora a 11 „uspokojujúca.
Ešte lepšou správou je, že žiadna z hodnotených pláži sa nedostala medzi kritické červené nevyhovujúce miesta. Ak sa teda tento rok chystáte do Chorvátska, môžete si byť kvalitou mora na kúpanie istí.

Ukáže vám aj teplotu mora a ďalšie užitočné veci
Samotné hodnotenia vychádzajú z kritérií definovaných Nariadením o kvalite mora na kúpanie a smernicou Európskej únie o riadení kvality vody na kúpanie. Podľa ICV nariadenie popisuje okrem iného limitné hodnoty mikrobiologických ukazovateľov, ale aj profil kúpacích oblastí, teda existencia a údržba plážových zariadení ako spŕch alebo toaliet.
Mapa vám okrem toho ukáže napríklad aj teplotu mora, prípadné viditeľné znečistenie, profil pláže, ale aj čo sa na nej nachádza. Urobí vám teda skvelý prehľad o mieste, kam sa chystáte.
Nejedol dva mesiace: Muž uviazol v zasneženom aute. Nikto nechápe, ako prežil, lekári hovoria o zázraku
Bianca ukázala nahý zadok, inšpirovala našu Bianku: Tieto kauzy hýbali spoločnosťou v roku 2025, aj ste na ne zabudli
Ladislav otvoril unikátne kino, aké inde na Slovensku nenájdete: Ľudia odchádzajú nadšení, na vstupnom ušetria
Záhada rumunského národného pokladu: Zo strachu pred Nemcami ho poslali ukryť do Ruska. Dodnes ho nemajú naspäť
Mačetou ju udreli do hlavy, na zemi bola zbraň. Dian Fossey milovala gorily a položila za ne život, jej smrť je záhadou
Ricardo sa prisťahoval na Slovensko: Keď som sem prišiel, prenájmy v Bratislave stáli 600 eur, životné náklady stúpajú
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou










Nahlásiť chybu v článku