Hádam niet na svete človeka, ktorý by nepoznal meno Pablo Picasso. Diela kontroverzného umelca majú dnes hodnotu miliónov dolárov. Vedeli ste však, že to bol sadista, ktorý rád trápil svoje milenky? Aby nahneval svoju manželku, s ktorou sa nemohol rozviesť, namaľoval ju ako škaredého koňa.
Mysleli si, že sa narodil mŕtvy
Už Picassov príchod na tento svet bol sprevádzaný dávkou drámy. Narodil sa 25. októbra v roku 1881 v španielskej Malage, lekári si však mysleli, že novorodenec komplikovaný pôrod neprežil. Ako píše portál Paris Pass, narodil sa veľmi malý a bol bledý. Zdravotné sestry ho preto nechali samotného na stole a starali sa o jeho matku. Picassov strýko však bol lekár a rozhodol sa niečo vyskúšať. Novorodencovi fúkol do tváre cigaretový dym. Vtedy sa ukázalo, že Pablo v skutočnosti žije, dieťa sa totiž rozplakalo.
Aj keď ho väčšina z nás pozná ako Pabla Picassa, maliar sa v skutočnosti celým menom volal Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso. Už od Picassovho útleho detstva sa očakávalo, že sa poberie v otcových šľapajach, aj on bol totiž maliarom. Želanie rodiny sa napokon naplnilo, Pablovo prvé slovo údajne bolo „lápiz“, čo v preklade znamená ceruzka.

Otec ho začal učiť maľovať, keď mal Pablo 7 rokov. Keď mal 14, rozhodol sa, že s maľovaním prestane, pretože už v takom mladom veku syn prekonal otcove očakávania a schopnosti. Ako píše portál Biography, umelec mal divokú povahu a jeho matka predvídala, že ak sa dostane do armády, bude z neho generál, ak vstúpi do cirkvi, stane sa pápežom. On však začal maľovať a stal sa Picassom.
Obvinili ho z krádeže Mony Lisy
Už ako mladého ho nudili klasické metódy, nebol dobrým študentom a bol považovaný za rebela. Vynechával hodiny, aby mohol v uliciach Barcelony či Madridu maľovať žobrákov a prostitútky. Venoval sa však aj sochárskemu umeniu, vyrábal keramiku, písal poéziu (jedna z jeho básní mala 34 strán) a hry.
Medzi jeho najslávnejšie patrí obraz Guernica, informuje Daily Mail. Na 7-metrovom plátne v priebehu 25 dní zachytil masaker, ktorý v roku 1937 napáchali v rovnomennom španielskom meste Nemci. Obraz zachytáva smrť a utrpenie tak, ako ich videl Picasso, počas útoku v Guernice zomrelo 1 500 ľudí, vrátane žien a detí.

Ako sme spomínali, Picasso viedol búrlivý život. V roku 1911 niekto ukradol z Louvru Monu Lisu. Tieň obvinenia padol na francúzskeho poeta Guillauma Apollinaira, ten však pred políciou tvrdil, že obraz ukradol jeho priateľ Pablo, píše portál My Modern Met. Polícia si teda posvietila aj na neho, o dva roky neskôr sa však ukázalo, že obraz v skutočnosti ukradol zamestnanec múzea Vincenzo Peruggia.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- držiteľom akého rekordu sa stal;
- prečo sa nerozviedol s prvou ženou, hoci mal milenky;
- ako sa správal k ženám;
- čím boli inšpirované jeho diela.
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Interez PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Urológ Ján Švihra: Vo vybraných prípadoch má obriezka stále veľký zmysel. Takto by mala vyzerať správna hygiena „tam dolu“
Brat za Brata zbiera údaje možno aj o vás. Redaktorka bola 21 dní v top exotickej destinácii, výdavky ju prekvapili
Objavili sme klenot, nikdy ste o ňom nepočuli: Prešli sme sa po najstaršom drevenom moste v Európe a navštívili unikát
Zrezanú kožu prišíval na tváre, topila sa v hnise, stál pri prvej plastike penisu: Chirurg experimentoval s obeťami vojny
ANKETA: Nemá to tu čo robiť. Pýtali sme sa Slovákov, či nakupujú v ruskom reťazci MERE a čo si o ňom myslia
Odborníčka na dýchanie Petra Gaul: 60 až 80 % z nás nedýcha správne. Čo bude platiť večne, sú 3 zásady
Najslávnejšia krádež v histórii umenia. Mona Lisa zmizla na dva roky z Louvru, podozrivý bol aj Picasso
Na Slovensku otvorili unikátny obchod: Za pár eur tu nakúpite veci, ktoré inde zrejme nenájdete, čaká na vás aj prekvapenie
Za obed som platila 2 eurá: Bola som 21 dní v top exotickej destinácii a zapisovala si výdavky. Cena dovolenky ma šokovala
Pri natáčaní Priateľov strčil jazyk do úst Rachel a Monike. Jean-Claude Van Damme si vyslúžil prezývku „Van Zúfalec“












Nahlásiť chybu v článku