Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes na tlačovej konferencii na košickom letisku oznámili dodanie prvej dávky ruskej vakcíny Sputnik V, čo predstavuje 200-tisíc kusov.
Kúpili sme 2 milióny kusov
Slovensko zatiaľ celkovo kúpilo 2 milióny dávok tejto vakcíny, ktorou sa môže zaočkovať milión ľudí. Dnes k nám prišlo 200-tisíc kusov, čo predstavuje ešte februárovú dodávku. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo prísť celkovo milión kusov, v máji a júni ďalší milión. Matovič pevne verí, že Rusko je spoľahlivým partnerom a termíny dodrží. Cena tejto vakcíny je 19,95 dolárov za obidve dávky, čo je podľa premiéra výrazne menej ako cena konkurencie.

Očkovanie sa začne o 2 týždne
Infektológ Pavol Jarčuška na tlačovke obhajoval Sputnik V. Tvrdí, že jeho účinnosť je až 90%, a to dokonca pri všetkých vekových kategóriách. Vedľajšie účinky sú údajne bežné a Sputnik V by mail byť účinný aj na britskú mutáciu. Očkovanie by sa malo začať o 2 týždne a bude dobrovoľné. Matovič na záver poďakoval Krajčímu za odvahu nakúpiť túto vakcínu.
Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udelil minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Registrovať sa bude možné už skôr.
Záujemcovia o očkovanie budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.
Danko s nákupom údajne nemá nič spoločné
Napriek tomu, že bývalý predseda parlamentu Andrej Danko počas dňa avizoval že má zásluhy na tomto nákupe, premiér Matovič to všetko vyvrátil. Danko s tým vraj nič nemá a len si zbytočne pripisuje cudzie zásluhy.
Navštívili sme slovenský unikát, ktorý je skrytý pod zemou: Za vstup dáte 14,50 eura, celá Európa nám ho môže závidieť
Na trhoch v Nitre majú aj špeciálnu atrakciu: Ľudia chvália lacné lokše za 2,40 eura, kúpili sme aj mačku vo vreci
Košické vianočné trhy nám vyrazili dych. Oškvarky z kapra za 15 eur ľudia ospevujú, cibuľa za 1,5 eura prekvapila
Cheeseburger za 0 €: Boli sme na otvorení horúcej novinky. Sľúbili 1 000 jedál zadarmo, poriadne nás sklamali
Expert na hypotéky: Ľudia preplácajú úvery aj o stovky eur mesačne, ktoré vedia ušetriť. Pozor na kreditky či hazard
Mesiac som žila zo 4,57 eura na deň: Potraviny ma stáli len 128 eur, podarilo sa mi to vďaka tomuto triku a bez obmedzovania
Klobása či placky stoja aj 12 eur, novinkou je výhodné menu. Boli sme na trhoch v Bratislave, takéto sú tohtoročné ceny
42 rokov hnila doma vo svojej posteli: Hedviga zomrela a zápach rozkladajúceho tela susedov nerušil. Nikto si to nevšimol
Navštívili sme nádhernú slovenskú dedinu, jedinú svojho druhu. Redaktorka vyskúšala novú linku Košice – Bratislava









Nahlásiť chybu v článku