Vo veku 101 rokov zomrel vo štvrtok (21. 1.) veterán západného odboja Bernard Papánek. Príčinou mali byť komplikácie spojené s ochorením COVID-19.
Ako člen československých jednotiek bojoval počas druhej svetovej vojny v bitkách pri Tobruku či Dunkirku. Úmrtie potvrdil na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď, ktorý zároveň vyjadril Papánkovej rodine a priateľom úprimnú sústrasť.
Časť života prežil v Izraeli, po smrti manželky sa vrátil na Slovensko

Papánek sa narodil 19. januára 1920 vo Viedni, jeho otec pochádzal zo židovskej rodiny zo Slovenska a matka z Moravy. Značnú časť života prežil Papánek spolu s manželkou v Izraeli. “Žiaľ, bolo to preto, lebo sa mu ako účastníkovi západného odboja nežilo na našom území ľahko. Neustále bol prenasledovaný ďalším režimom, tentoraz komunistickým. Aj napriek tomu sa po smrti svojej milovanej manželky vrátil do krajiny, za ktorú neváhal položiť svoj život,” napísal Naď. Ako dodal, nielen to je dôkazom pevného puta, ktoré ho so Slovenskom spájalo. Poukazuje to zároveň podľa ministra aj na veľkosť jeho osobnosti.
Bojoval aj pri Dunkirku

Papánek po anektovaní Rakúska Nemeckom v roku 1938 stihol ujsť do Brna a po obsadení Čiech a Moravy ušiel do Palestíny. V Palestíne 19. októbra 1942 vstúpil do československých jednotiek, ktoré bojovali v severnej Afrike pri Tobruku, kde slúžil v 11. rote 200. ľahkého protilietadlového pluku. Počas bojov v Dunkirku utrpel ťažké zranenie. Po operácii a dvoch mesiacoch liečenia bol prepravený späť do Veľkej Británie.
Za svoje nesporné bojové zásluhy bol Bernard Papánek vyznamenaný britskou vojenskou medailou Africa Star a československými vojenskými medailami za zásluhy II. stupňa a za chrabrosť pred nepriateľom. Po vojne sa vrátil najskôr do Palestíny, potom do Viedne a neskôr do Československa. Od roku 2014 žil u svojej nevlastnej dcéry na Slovensku.
Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze. Ak sa chystáte cestovať, vieme, na čo si dať pozor
Práca, ktorá vás kedysi bavila, vás dnes ničí: Expertka vysvetlila, prečo sa vyhorenie začína nenápadne a pomaly
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty












Nahlásiť chybu v článku