Každých päť rokov sa v chráme Gadhimai na juhovýchode Nepálu opakuje stáročia udržiavaná krvavá tradícia. Festival zasvätený hinduistickej bohyni sily so sebou totiž prináša najväčšiu rituálnu obetu zvierat na celom svete. V priebehu dvojdňových osláv tu hinduisti zabijú viac ako 200 000 zvierat. Napriek úradnému zákazu sa to zrejme zopakuje aj počas týchto dní.
správy od nás budete mať ako prví.
Približne 4 milióny ľudí sa podľa odhadov zúčastňuje na festivale, ktorý sa koná pravidelne každých päť rokov na prelome novembra a decembra. Hinduisti, ktorí sem mieria často z pohraničných oblastí Indie, počas dvojdňového festivalu obetujú bohyni Gadhimai veľké množstvo byvolov, kôz, hydiny či holubov.
Ako však informuje organizácia Humane Society International, ktorá za zastavenie zabíjania zvierat bojovala, tradícia bude pokračovať aj počas tohtoročného festivalu Gadhimai, ktorý sa koná 3. a 4. decembra. Krvavé obety boli podľa organizácie zakázané iba v areáli chrámu. Tradícia je však podľa aktivistov zakorenená tak hlboko, že bude pokračovať za hranicou zákazu. Platí aj zákon o nelegálnom prevoze zvierat cez indicko-nepálsku hranicu, kontroly sú však podľa HSI nedostatočné.
hsi.org, onegreenplanet.org, oipa.org, aljazeera.com
6 € za vstup a veľké pivo za 2,50 €: Kúpali sme sa na skrytom jazere a ochutnali „kúpaliskové“ gastro
Pre chorobu si siahol na život, mal halucinácie. Robin Williams humorom zachraňoval iných, sebe pomôcť nevedel
Baba Vanga je Nostradamus z Balkánu: Negramotná žena oslepla pri búrke a mala dostať dar. Pravda je inde
Pobláznila celé Slovensko, donedávna o nej nikto nevedel: Kto je atlétka Anna Švrček, ktorá sa stala virálnou?
Bola som v Afganistane: Musela som dodržiavať pravidlá. Ženy nesmú pracovať, diktujú im, ako sa obliekať
Japonci sa nevzdali, dostali druhú atómovú bombu. Nagasaki spálila ešte silnejšia explózia než Hirošimu
Vykúpenie z väznice Shawshank bol prepadák: Herec sa musel popasovať s výkalmi, režisér odmietol 2,5 milióna
Nikol sa presťahovala do Egypta: Ramadán som si upravila a držala pôst 14 dní. Miestnym sa páči tajomno žien
Z hlavy zločinca stúpal dym, v sále smrdelo zhorené mäso. Prvá poprava elektrickým kreslom nevyšla na prvýkrát














Nahlásiť chybu v článku