Na severe Indie zatkli v stredu 22 farmárov, ktorí pálili strniská a pričinili sa tak k jednému z najhorších znečistení ovzdušia v krajine. Informoval o tom predstaviteľ vlády v štáte Uttarpradéš Awaníš Awasthi. Podľa neho farmári, ktorých zatkli v okrese Pilibhit, čelia obvineniam za porušenie zákazu pálenia strnísk a spôsobovania škodlivého ovzdušia.
Osobám spôsobujúcim znečistenie ovzdušia v Indii hrozia vysoké pokuty. Najvyšší indický súd minulý týždeň nariadil za znečisťovanie ovzdušia finančné postihy až do 100-tisíc rupií (v prepočte 1 260 eur).
Znečistenie ovzdušia v severnej Indii obyčajne v zime dosahuje vrchol v dôsledku dymu zo spaľovania poľnohospodárskych polí, ktorý sa zmieša s emisiami z vozidiel a priemyslu a prachom zo stavieb. V hlavnom meste Naí Dillí dosahovala index kvality ovzdušia vo štvrtok hodnotu 500, čo je zhruba desaťnásobne viac ako je odporúčané maximum. Vďaka silnému vetru však tento týždeň index klesol na 250.
V regióne okolo hlavného mesta sa úrady pokúsili bojovať so znečistením viacerými opatreniami, ako napríklad obmedzením dopravy, stavebných prác alebo zákazom využívania generátorov na naftu. Tieto kroky však mali malý účinok, keďže vlády štátov spolu v tomto úsilí nespolupracovali.
V utorok zase opoziční poslanci v indickom parlamente požadovali, aby vláda motivovala farmárov a poskytla im prístroje na odstraňovanie strnísk, aby prestali s ich spaľovaním, ku ktorému sa uchyľujú pred sadením nových rastlín. Opozícia tiež chce, aby uhoľné elektrárne prešli na menej znečisťujúci zemný plyn.
Problém za tunelom Višňové: Vodiči neodbočia, nová cesta je zbytočná. Analytik Bazovský vysvetlil, prečo
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami
Doktorka Jana Boboková o zomieraní: Život nie je nutné za každú cenu umelo predlžovať. Musíme akceptovať, že bude koniec
Našli ho mŕtveho v hotelovej vani, stal sa tak členom „Klubu27“: Smrť Jima Morrisona je dodnes veľkou záhadou
Ženy mučil a hral s nimi najzvrátenejšiu hru, akú si viete predstaviť. Z vraha sa dvíhal žalúdok aj skúseným policajtom
Exdetektív Vachálek: Ak by bol Černák na slobode, niekto by si ho našiel. Koncom búrlivej mafiánskej éry je vražda Kuciaka
Vývar za 3,90 € a ríbezľové pivo za 4 €: Našli sme najstaršiu slovenskú reštauráciu, po večeri sme ochutnali niečo nečakané








Nahlásiť chybu v článku