V každom prípade to však znamená, že pokiaľ bol váš let zrušený a nemohlo za to počasie ani štrajk zamestnancov letiska, môžete si pýtať omnoho viac ako by ste si prvotne pomysleli. Portál Dromedar.sk informuje, že Slováci v priebehu minulého roka najčastejšie riešili odškodneniu letu do Egypta. Ročne sa iba na Slovensku objavujú tisícky sťažností a stovky žiadostí o odškodnenie. Pokiaľ ste sa s podobným incidentom stretli aj vy, môžete sa obrátiť na stránku Vašenároky.sk, ktorá rieši odškodnenia slovenských cestujúcich v prípade komplikácii leteckej dopravy.
Len za minulý kalendárny rok táto spoločnosť riešila 200 žiadostí o odškodnenie v prípade zrušeného letu. A to ešte musíme kalkulovať s veľkým počtom ľudí, ktorí si odškodnenie nenárokovali. Ak sa váš plat nepohybuje v tisíckach eur a váš let sa zruší, je jasné, že si chcete nárokovať odškodnenie. Viete však, akú sumu si môžete pýtať? Portál Dromedar.sk ďalej uvádza, že podľa právnika sa tieto sumy pohybujú v stovkách eur.
„Mnoho cestujúcich bohužiaľ o nároku na odškodnenie nevie, a preto zrušený let nerieši. Finančná náhrada sa pritom môže vymáhať až 2 roky spätne,“ uvádza právnik, ktorý sa zaoberá riešením konfliktov v tejto oblasti. Vďaka tomu, že sme súčasťou Európskej únie, plynú z toho pre nás, ako občanov rôzne výhody. Jedna z nich je aj to, že únia plošne stanovuje toto odškodnenie, ktoré sa vymedzuje na základe vzdialenosti, ktorú ste mali precestovať.
To znamená: „Ak mal byť zrušený let do 1500 km, vzniká nárok na 250 eur, ak bol let dlhý 1500 až 3500 km, vzniká nárok na 400 eur, a v prípade letu dlhšieho ako 3500 km má cestujúci nárok na 600 eur,“ uvádza ďalej právnik pre Dromedar.sk, pri čom sa odvoláva na Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 261/2004. Medzi často rušené lety patrí aj cesta z Londýna do Prahy a z Prahy do Berlína. V prípade, že by ste chceli letieť z Londýna do Prahy o jeden týždeň od teraz, najlacnejšia letenka vás vyjde pre jednu osobu v ekonomickej triede na 40 eur.
Samozrejme táto suma platí za predpokladu, že si zakúpite aj spiatočnú letenku. Trasa dosahuje leteckou dopravou približne 1034 kilometrov. Hovoríme teda o najnižšej možnej variante odškodeného, čo činí 250 eur. Aj keď vezmeme do úvahy, že v aktuálnom období sa ceny leteniek na tejto trase pohybujú aj do výšky 70 eur, stále je reč o slušnom odškodnom a nie o drobných, preto sa ho oplatí nárokovať.
dromedar.zoznam.sk
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní
O obľúbenom animáku Tom & Jerry sa šíri konšpirácia, ktorú ste možno počuli aj vy. Pravda je však inde
Navštívili sme nádherné miesto na Slovensku, zamilovali sme si ho. Je zaradené medzi „Sedem divov Turca“
Strčil prsty do vagíny a pozrel sa dnu, keď sa to považovalo za nechutné: Otec gynekológie experimentmi mučil otrokyne
Veterinárka Mária Poláčková: Eutanázia je posledný akt lásky, nie zlyhanie. Ľudia zvieratá poľudšťujú












Nahlásiť chybu v článku