Hlad v juhovýchodných častiach Ázie trápi milióny ľudí. Tí každodenne žijú z minimálneho množstva jedla, ktoré často nestačí ani na zasýtenie najmladších členov rodiny. Vedci preto začali usilovne pracovať na upravenom druhu ryže, vďaka ktorej by sa mohlo najesť viac ako 200 miliónov ľudí.
Výskum prebiehal vo vývojovom centre v čínskom meste Qingdao. Tam sa pracovníkom podarilo vypestovať 6,5 až 9,3 ton ryže v slanej vode. Takéto výsledky sú lepšie ako sa predpokladalo, keďže pôvodne neočakávali číslo väčšie ako 4,5 ton ryže na hektár.
Nový druh dostal názov Yuan Mi a vypestovaný bol vo vodách Žltého mora na severovýchodnom pobreží Číny. Morskú vodu zriedili a napumpovali na ryžové polia vytvorené na pláži. Práve tento fakt je dôležitý, pretože krajina má približne milión štvorcových kilometrov nevyužitej pôdy, ktorá je pre svoju vysokú slanosť či alkalitu hospodársky nevyužiteľná.

Nový objav teda znamená potenciálne nasýtenie 200 miliónov ľudí, stačí využiť dostupnú slanú pôdu, kde by mohli vypestovať až 50 miliónov ton ryže. Tá má byť dokonca aj zdravá pre ľudí, keďže je bohatá na kalcium a ďalšie mikroživiny, ktoré sa v slanej vode nachádzajú. Okrem toho je ryža vďaka slanosti chránená pred škodcami, teda farmári by nemuseli používať žiadne pesticídy.
Má to však jeden háčik – cenovka za kilogram ryže sa pohybuje okolo 6,5 eur, čo je 9-krát viac ako bežná cena. Zákazníkov to však úplne neodradilo a už počas augusta sa jej predalo až 6 ton.
indy100.com
Mačetou ju udreli do hlavy, na zemi bola zbraň. Dian Fossey milovala gorily a položila za ne život, jej smrť je záhadou
Ricardo sa prisťahoval na Slovensko: Keď som sem prišiel, prenájmy v Bratislave stáli 600 eur, životné náklady stúpajú
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil









Nahlásiť chybu v článku