Lukáš Mužla / / Svet
Každý si dovolenku predstavuje inak. Niekto by rád ležal v pokoji na pláži, iní by zas radi spoznávali kultúrne krásy celého sveta. Nakoniec je tu kategória ľudí, ktorých nebaví relaxovať a potrebujú zažiť niečo vzrušujúce. Ste to aj vy?

Ak nemáte v obľube opaľovanie a relaxovanie na pláži, alebo navštevovanie kultúrnych pamiatok a preplnených veľkomiest, ste na správnom mieste. Sú totiž ľudia, ktorí si oddych predstavujú celkom inak. Trošku sa zapotiť, zažiť dávku adrenalínu a poriadne dobrodružstvo. A to celé v prekrásnej prírode. Práve pre nich je tento článok, ktorý vám ukáže tie najkrajšie miesta Zeme pre tých najodvážnejších cestovateľov. Vybrali by ste sa na niektoré z nich?

Stratený svet vo Venezuele

Kde inde by sa dala dobrodružná cesta okolo sveta začať ako v samotnom „Stratenom svete“, oblasti na hranici Venezuely a Brazílie, ktorá inšpirovala Arthura Conana Doyla k napísaniu svetovo známeho románu. K najvyššej stolovej hore Južnej Ameriky (Roraima), ktorá sa nachádza práve tu sa každý rok dostane len niekoľko odvážlivcov. Cesta k nej trvá niekoľko dní naprieč hustou džungľou pretkávanou dravou riekou. Ak sa vyberiete na ďalšiu stolovú horu – Auyán, budete môcť obdivovať najvyšší vodopád na svete nazvaný Angelov vodopád.

voyagenation.com
voyagenation.com

Bajkalské jazero, Rusko

Kto chce zažiť niečo skutočne ohromujúce mal by navštíviť Bajkalské jazero na Sibíri. Najhlbšie jazero s maximálnou hĺbkou 1642 metrov je v skutočnosti aj najstarším jazerom planéty a to s neuveriteľným vekom až 25 miliónov rokov. Bajkalské jazero ukrýva 1/5 podielu pitnej vody našej planéty, navyše sa jedná o veľmi kvalitnú a čistú vodu. Táto oblasť vás absolútne ohromí. Prekrásne, no nehostinné prostredie studeného Sibíru nie je len tak pre hockoho. Navyše sa jedná o seizmicky veľmi aktívnu oblasť. V zime tu vzniká množstvo ľadových jaskýň a násypov a oblasť sa stáva extrémne nebezpečná. Celkovo žije v okolí a v samotnom jazere až 2630 druhov rastlín a živočích, pričom až 2/3 z nich sú endemity.

ribttes.com
ribttes.com

Plavenie medzi opustenými ostrovmi Indonézie

Napadlo vás niekedy ako sa cítili dávni objavitelia odľahlých častí sveta? Keď sa plavili do neznáma naprieč prekrásnymi miestami našej Zeme? Vyskúšať si to môžete v Indonézii, kde sa nachádza množstvo malých opustených ostrovov. Plavenie pomedzi ne v prekrásnej tropickej krajine ponúka krásu a dobrodružstvo aké nenájdete nikde inde na svete.

telegraph.co.uk
telegraph.co.uk

Dobrovoľníctvo na Bahamách

Tým, ktorým nie je ľahostajný osud našej planéty a pritom majú v tele dobrodruznú dušu, bude zaujímavá táto lokalita. Bahamy sú domovom vzácnych druhov korytnačiek. Tieto zvieratá teda až také vzácne niekedy neboli a oceán bol plný morských korytnačiek. Žili už za éry dinosaurov, prežili dlhé veky no či prežijú aj vyčíňanie človeka také isté nie je. Dôsledky zmeny klímy si totiž vyžiadali daň a dnes sú morské korytnačky v tejto lokalite ohrozené. Miestne organizácie lákajú dobrodruhov na dobrovoľníctvo, ktoré spočíva v potápaní sa spolu s morskými korytnačkami a pomáhaním kontroly ich populácie. Dali by ste sa nahovoriť?

sunsail.com
sunsail.com

Výstup na Mont Blanc

Trúfli by ste si na najvyššiu horu Álp? Mont Blanc so svojou výškou 4810 metrov nad morom je skutočnou výzvou dobrodruhov z európskych krajín. Na jeho vrchol vedie niekoľko trás, no ani jedna nie je vôbec jednoduchá. Na to aby ste sa sem vyškriabali však nemusíte byť zrovna profesionálny horolezec. Základný výcvik a aklimatizáciu na prírodné podmienky môžete podstúpiť aj vo východiskovom bode teda vo francúzskom meste Chamonix.

chamonixguidedesalpes.com
chamonixguidedesalpes.com

A ktoré destinácie by ste mali navštíviť napríklad aj na Slovensku?

0
Komentovať (0)