brightside.me

Lucia Mužlová / / LifeHacking
Ak ste už skúsený cestovateľ, asi viete, aké obmedzujúce môžu byť podmienky na palube jednotlivých leteckých spoločností. Možno však aj viete, čo všetko si môžete na palube lietadla dovoliť. V skutočnosti je mnoho vecí, ktoré môžete získať "zadarmo" počas letu.

Ak sa nabudúce ocitnete v lietadle, tento článok by vám mohol pomôcť, aby ste vedeli, čo všetko na palube lietadla môžete urobiť. A to dokonca zadarmo. Let lietadlom nie je len o tom, že sedíte na sedadle a pozeráte sa von oknom, alebo ho len celý prespíte, občas si dáte nejaké to občerstvenie a podobne. 

Zaujíma vás lietanie a všetko, čo sa lietadiel týka? Určite nevynechajte ani článok o tom, ako budú vyzerať lietadlá za pár rokov.

Prehliadka kokpitu

lietadla1
youtube.com

Toto jedno by mohlo zaujať najmä vaše deti, no prípadne aj nejakého toho „fajnšmekra“, ktorý obľubuje lietadlá a všetko s tým spojené. Mnoho pilotov po pristátí dovolí ľuďom nahliadnuť do ich kabíny.

Môžete požiadať o extra jedlo

V prípade, že letecká spoločnosť, s ktorou cestujete  ponúka aj jedlo, môže sa vám pošťastiť a dostanete nejakú desiatu navyše. Ak sa v lietadle nachádzajú potraviny, ktoré neboli spotrebované pasažiermi, je dosť vysoká šanca, že vám ho dajú, ak o to požiadate. Tiež to ale záleží od toho, v akom čase letíte. Pri nočných letoch ľudia často jedlo odmietnu. A máme pre vás aj bonus. Ak si myslíte, že na palube lietadla podávajú len kávu a čaj, vedzte, že väčšina leteckých spoločností ponúka aj horúcu čokoládu, sódu alebo džús.

Základné lieky a obväzy

lietadla2
dailymail.co.uk

Lekárske súpravy, ktoré obsahujú najzákladnejšie lieky a zásoby ako obväzy a leukoplasty, sú k dispozícii pri všetkých letoch. Letušky sú taktiež vyškolené na to, aby vám „vyrobili“ sáčky s ľadom, ak si to vaše zranenie vyžaduje.

Pomoc pri hľadaní lekára

Ak má cestujúci v lietadle závažný zdravotný problém, letuška sa bude snažiť nájsť na palube lekára. Najčastejšie to urobí formou oznámenia cez reproduktory. Niektoré spoločnosti vám dokonca ponúknu nejaké tie voľné kilometre v prípade, že ešte pred vkročením na palubu oznámite, že ste doktor.

Pomoc pri výmene sedadiel

lietadla3
cnn.com

Letušky často pomáhajú cestujúcim vyjednávať pri výmene sedadiel. Ak teda chcete sedieť vedľa svojho spoločníka na cestách, môžete požiadať o pomoc hneď pri nástupe do lietadla. Letušky vás môžu požiadať o to, aby ste počkali, kým všetci cestujúci nezaujmú svoje miesta, alebo kým lietadlo nedosiahne konštantnú rýchlosť.

Antibakteriálne vlhčené utierky

Lietadlami sa preženie mnoho ľudí a niekedy teda môžeme mať pocit, že sme sa dotkli niečoho špinavého. Ak sa chcete uistiť, že je všetko okolo vás čisté, požiadajte letušku o antibakteriálnu utierku. Väčšinou ich má po ruke.

Alkoholické nápoje

lietadla4
esquire.com

Mnoho leteckých spoločností v skutočnosti poskytuje alkoholické nápoje, a to najmä pri medzinárodných letoch. Poskytnú vám ich, no najskôr sa na ne musíte opýtať.

Užitočné veci

Mnoho leteckých spoločností ponúka zadarmo súpravy pre diaľkové lety. Napríklad môžete požiadať o bezplatnú masku na oči, štuple do uší, hracie karty, písacie potreby, zubnú kefku, zubnú pastu a dokonca aj ponožky. Bez ohľadu na to, akou triedou letíte, letušky sú väčšinou ochotné poskytnúť cestujúcim tieto užitočné veci. Okrem toho, niektoré letecké spoločnosti ponúkajú aj rôzne balíčky pre malé deti, ktoré obsahujú pastelky, omaľovánky, malé puzzle, samolepky a podobne. Deti do dvoch rokov môžu cestovať bez miestenky a ak cestujete s dieťaťom, môžete požiadať o kolísku.

Doplnia vám vodu do fľaše

Všetci cestujúci, ktorí majú vo fľaši vodu, ju musia vyprázdniť pred bezpečnostnou zónou ešte na letisku. To ale neznamená, že sa nutne musíte zbaviť aj fľaše. Ak pijete veľa vody a ste smädní, nebojte sa a požiadajte letušku o to, nech vám fľašu znovu naplní vodou. V skutočnosti to veľmi radi a ochotne urobia. Je to pre nich stále jednoduchšie, ako keby malo neskôr dôjsť k prípadným zdravotným problémom.

interez.sk (Lucia M.), brightside.me
Komentovať (0)