orenmama.ru

Matej Mensatoris / / Série
Pozrite sa na najdrahšie delikatesy, ktoré sa vám môžu ocitnúť na tanieri. Dali by ste si?

Pre niekoho je vrchol luxusu jahoda so šampanským, iní si radi pochutia na kvalitnom steaku z lososa, alebo ďalší zase nedá dopustiť na luxusné belgické pralinky. Tieto jedlá, aj keď rozhodne nepatria medzi tie najlacnejšie, stále sa nechytajú na tie, ktoré sa nachádzajú v našom zozname. Aj keď nepredpokladáme, že ste vyskúšali všetky z nich, určite vám mnohé z nich nie sú cudzie a veríme, že minimálne jednu potravinu z nich, ste už vyskúšali aj vy.

Čírovka – Matsutake

gribnikoff.ru

Tieto huby majú pôvod v Japonsku, no rastú aj v niektorých iných oblastiach Ázie. Ich počet však klesá, kvôli premnoženému hmyzu a inváznym rastlinám, ktoré hubám narušujú ich prirodzený biotop. Keďže kultivácia týchto húb je problémom, môže sa stať, že cena tejto huby v budúcnosti bude len rásť.

Cena: 560 eur/kilogram

Kopi Luwak

Ulet Ifansasti

Táto káva je u nás známa aj ako cibetková káva. Kopi Luwak sa produkuje najmä v Indonézii, na Filipínach a v Južnej Indii. Je považovaná za najdrahšiu kávu na svete. Známa je svojou metódou spracovania, pri ktorom cibetka – malá kunovitá šelma, prehltne kávový bôb a z jej trusu sa následne vyberú zrná, ktoré sa spracujú na kávu.

Cena: 230 až 1200 eur/kilogram

Biely kaviár

kolikof.com

Tento cenný kaviár pochádza z albínskych jeseterov, ktoré žijú v Kaspickom mori. Cena kaviáru je preto taká vysoká, keďže populácia bielych jeseterov je veľmi malá a ich lov sa koná len sporadicky.

Cena: 8500 eur/kilogram

Polievka z lastovičích hniezd

atorus.ru

Už len pri počutí názvu tohto jedla, by sa pretočil žalúdok mnohým Slovákom. A ani sa nedivíme. Napriek tomu, je polievka z hniezd lastovičiek, ktoré žijú na vybraných územiach Číny, považovaná za delikatesu a jednu z tradičných potravín v čínskej medicíne. V polievke sa môžete teda tešiť na sliny lastovičiek a ak si v tanieri nájdete pierko, tak to len podčiarkuje kvalitu jedla.

Cena: 2800 eur/kilogram

Šafran

totuldespreraw.ro

Zaradenie tohto korenia do zoznamu najdrahších potravín asi neprekvapí nikoho. Vysoká cena šafranu je spôsobená tým, že sa musí spracovávať ručne a zbierajú sa iba blizny zo šafranových kvetov. V každom kvete sa nachádzajú iba tri blizny. Šafran možno rastie aj vo vašich záhradách, keďže toto korenie pochádza z krokusových kvetov.

Cena: 1000 až 10000 eur/kilogram (v závislosti na produkcii, kvalite a odrode)

Biele hľuzovky

korrespondent.net

Vysoká cena týchto húb je daná najmä tým, že sa nedajú komerčne pestovať a že rastú pod zemou, čím je ich zber o to náročnejší. Na ich hľadanie sa využívajú vycvičené psy či dokonca aj prasatá, ktoré ich svojim citlivým ňufákom dokážu nájsť.

Cena: 2000 eur/kilogram

Čierna sliepka Ayam Cemani

amaderkonthosor.com

Táto čierna sliepka sa chová v Indonézii a v súčasnosti je s jej exportom problém, kvôli riziku vtáčej chrípke. Toto plemeno hydiny je veľmi vzácne, avšak nie v Indonézii, kde je táto sliepka rozšírená v hojnom počte.

Cena: 180 eur/kilogram

Wagyu steak

Sam Ruttyn

Za vysokou cenou tohto steaku sa skrýva práve starostlivosť o japonské plemenné býky. Tie majú pohodu a to takú, že by ste im možno závideli aj vy (až do momentu porážky samozrejme). Aby býky mali mäso čo najchutnejšie, tak dostávajú pravidelné masáže, v stajniach im hrá príjemná klasická hudba a na pitie majú k dispozícii dokonca aj pivo. To má za následok, že steak má krásne mramorovanie a neuveriteľnú maslovú konzistenciu.

Cena: 400 eur/kilogram

Iberská šunka

transferdiamar.com

Šunka Jamón Ibérico zo Španielska je najdrahšou šunkou na svete. Prasce sú chované žaluďmi a majú obrovský výbeh, na ktorom majú dostatok voľnosti.

Cena: 365 eur/kilogram

Losí syr

tibetua

Jedným z najdrahších syrov je syr z losa, ktorý vyrábajú vo Švédsku. Syr má bielu farbu a konzistenciou pripomína grécky syr Feta. Produkuje sa vo veľmi obmedzenom množstve, preto je jeho cena veľmi vysoká.

Cena: 1000 eur/kilogram

Pozri aj: 10 exotických pochúťok, ktoré je lepšie radšej neskúšať, lebo to môže byť vaše posledné jedlo

interez.sk (mmm), brightside.me
0
Komentovať (0)