Strebe/Wikimedia Commons

Mapy sú jednou z tých vecí, ktoré môžeme pozorovať niekoľko hodín, a stále z nich vyčítame niečo zaujímavé. Teda v prípade, že chápeme čo sa na mapách nachádza a ako mapy čítať.

Prvé mapy sa začali kresliť už pred vyše 14-tisíc rokmi a do dnešného dňa sa ich vývoj značne posunul dopredu. Napriek tomu, používame mapy, ktoré sú značne skreslené oproti tomu, ako vyzerá skutočný svet. Preto sme sa rozhodli vybrať mapy, ktoré buď presne (alebo aspoň čo najpresnejšie) zobrazujú rozloženie kontinentov a ich veľkosť, alebo ukazujú aspekty, podľa ktorých svet vyzeral úplne inak, ako ho poznáme teraz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekcia goode homolosine

Strebe/Wikimedia Commons

Najbežnejšie mapy, ktoré poznáme, zobrazujú na jednej ploche celý svet. Tieto mapy sú však, prekvapivo nepresné. Ak ste si mysleli, že glóbus či obrovská mapa, ktorú ste používali na hodinách geografie, zobrazuje náš svet taký, aký v skutočnosti je, musíme vás sklamať. Problém nastáva v tom, keď sa snažíme zobraziť trojrozmerný objekt na dvojrozmernej projekcii. Výsledkom je mapa, ktorá zobrazuje plochy ďalej od rovníka ako prehnane veľké. Táto projekcia je vytvorená s cieľom vyriešiť tento problém a poskytuje presnejšie znázornenie našej planéty Zem. Aj keď to vyzerá tak, akoby sme ošúpali šupku z pomaranča…

Nová perspektíva Afriky

kai.sub.blue

Na bežných mapách sa môže zdať, že Afrika je rovnako veľká, ako severoamerický kontinent. To však v skutočnosti vôbec nie je pravda. Táto mapa vám ukazuje, aká veľká Afrika vôbec je a aké štáty by sa do nej zmestili. No povedali by ste, že sa do nej zmestí USA, Japonsko, India, Čína a k tomu ešte aj európske štáty?

5% populácie ľudstva

Max Galka

Červená farba ukazuje miesta, kde žije 5% svetovej populácie. Modré plochy zobrazujú ďalších 5% a biele plochy ukazujú zvyšných 90% populácie ľudstva.

Veľkosť jednotlivých štátov podľa počtu obyvateľov

TeaDranks / Reddit

Táto mapa ukazuje veľkosť štátov, podľa počtu ich obyvateľov. Každý jeden štvorček predstavuje 500-tisíc ľudí. Je samozrejmé, že v tomto prípade by bola Čína a India najväčšími štátmi, podľa rozlohy. Takýto svet by bol značne zdeformovaný. Mapku vo väčšom rozlíšení nájdete tu.

Prehistorický svet

Massimo Pietrobon

Na mape môžete vidieť Pangeu – superkontinent, ktorý sa začal rozpadávať pred 200-miliónmi rokov. Ako by vyzerali hranice dnešných štátov v prehistorických dobách?

Pripojenie na internet

John Matherly

Táto mapa ukazuje množstvo ľudí, ktorí sú pripojení na internet. Červená značí viac ľudí.

Mapa chorôb

Council of Foreign Relations

Táto mapa bola vytvorená na základe dát zdravotníckych organizácii. Modré bodky označujú chorobu Mumps (zápal príušných žliaz), zelená farba značí čierny kašeľ, detská obrna je zastúpená oranžovou farbou, ružovo-fialová je ružienka, fialová sú osípky a žltá označuje ostatné choroby.

Mapa známeho vesmíru

Teraz sa pozrieme na niečo úplne iné, ako na našu Zem. Za použitia dát z viac ako dvoch miliárd svetelných rokov od Zeme vytvorili astrofyzici z Univerzity Waterloo, doteraz najrozsiahlejšiu mapu vesmíru vôbec. Modrá farba na mape indikuje prítomnosť galaxií, svetlomodrá predstavuje väčšiu koncentráciu galaxií a červená farba znázorňuje najväčšiu koncentráciu galaxií. Vo videu zas môžete vidieť pohyb týchto galaxií.

Aktuálne počasie vo svete

Cameron Beccario

A jedna čerešnička na koniec. Chcete vedieť, ako vyzerá aktuálne počasie na celom svete? Táto mapka ti to ukáže v reálnom čase. Stačí kliknúť sem.

Pozri aj: Ktorá krajina má najvyššie priemerné IQ v Európe? Nová mapa od Jakuba Mariána ti to prezradí

iflscience

 

Uložiť článok

Najnovšie články