prevention.com

Vegetariánstvo či vegánstvo sa stávajú v posledných rokoch stále obľúbenejšími životnými štýlmi.

Strava bez mäsa, či dokonca bez akýchkoľvek živočíšnych produktov je pre telo z rôznych stránok prospešná. Niektorí ľudia sa pre túto formu stravovania rozhodnú kvôli zdravotným problémom, iní ju prijmú za svoje presvedčenie úplne samozrejme.

Pozrite sa, čo sa stane s vaším telom, keď z jedálnička vyradíte mäso.

Zníži sa riziko zápalov vo vašom tele

Syry, mlieko a samotné mäso podporujú v ľudskom tele rôzne druhy zápalov. Nie tie, ktoré vznikajú po zraneniach, alebo operáciách… Tie sú v takýchto prípadoch úplnou samozrejmosťou. Mäsitá strava pomáha udržať v tele chronické zápaly aj niekoľko mesiacov, ba až rokov. Vegetariánstvo naopak obsahuje potraviny, ktoré majú protizápalové účinky. Štúdie dokázali, že ľudia, ktorí konzumujú výhradne rastlinnú stravu, majú v tele niekoľkonásobne nižšie hladiny CRP proteínu (indikátor zápalových ochorení).

inflammation2011.com
inflammation2011.com

Zníži sa váš cholesterol 

Zvýšený cholesterol je strašiakom 21. storočia. Nielen USA, ale aj Slovensko už pociťuje čoraz častejšie problémy so zvýšením cholesterolom. Hnacou silou zlých výsledkov je pritom častá konzumácia syrov, hydiny a iných živočíšnych výrobkov. Podľa výskumov dokáže rastlinná strava znížiť hodnoty cholesterolu v krvi až o 35%, čo je porovnateľné číslo s farmaceutickými výrobkami. Navyše obsahuje množstvo vlákniny, ktorá je ďalšou účinnou zbraňou pri súboji so zvýšenými hodnotami cholesterolu.

medicalnewstoday.com
medicalnewstoday.com

Podporíte svoje mikroorganizmy

Ľudské telo sa skladá z miliárd mikroorganizmov po celom našom tele. Tieto mikroorganizmy majú pre organizmus rôzny význam. Pomáhajú tráviť prijatú potravu, produkujú rôzne živiny, posilňujú náš imunitný systém atď… Podľa štúdií pomáhajú aj pri prevencii pred rôznymi chorobami. A práve rastlinná strava pomáha týmto mikroorganizmom v ich práci. Najviac vplýva práve na mikroorganizmy pôsobiace v tráviacom trakte. Naopak priveľmi častá mäsitá strava vášmu tráviacemu traktu veľmi priťaží.

youngerhealthierwealthier.com
youngerhealthierwealthier.com

Posilníte svoje gény

Rastlinná strava pozitívne ovplyvňuje aj ľudské gény. Znie to síce zvláštne, ale je to tak. Bolo dokázané, že antioxidanty a iné prospešné látky, ktoré v takejto strave nájdeme, pozitívne vplývajú na to, ako si dokáže telo poradiť s poškodenou DNA. Ďalšie štúdie potvrdili pozitívne účinky pri prevencii pred rakovinou prostaty. Dokonca rastlinná strava spomaľuje skracovanie koncových častí chromozómov, tzv. telomerov. Tieto časti sa starnutím skracujú, až napokon celá bunka zahynie. Znamená to teda, že by sme mohli dlhšie žiť?

culturebowl.com
culturebowl.com

Znížite riziko cukrovky

V rebríčku strašiakov 21. storočia nasleduje za zvýšeným cholesterolom cukrovka. Nie tá vrodená, ale tá, ktorú môžeme získať kedykoľvek počas života. Mäsové výrobky, najmä z červeného mäsa, tieto riziká niekoľkonásobne zvyšujú. Ak konzumujete mäso už raz týždenne po dobu 17 rokov, vaše riziko na ochorenie cukrovkou typu 2 je až o 74% vyššie ako u vegetariána. Prečo je to tak? Za všetko môžu živočíšne tuky, ktoré poškodzujú bunky v pankrease a práve to je spúšťačom tohto ochorenia.

zdravie.pravda.sk
zdravie.pravda.sk

Presné hodnoty proteínov

Priemerný „všežravec“ príjme svojou stravou 1,5 násobok pre telo potrebných bielkovín. To ale nie je tak prospešné, ako to možno znie. Práve naopak, nadbytočné bielkoviny uloží telo ako tukový vrstvu, alebo ich vylúči ako odpad. Rastlinná strava nedáva telu nič, čo nepotrebuje. Hladiny bielkovín sú v norme a narozdiel od živočíšnych proteínov, pozitívne vplývajú pri prevencii pred mnohými chronickými ochoreniami.

delsfoods.com
delsfoods.com

Pomôžete svetu

Živočíšna výroba je jedným z najväčších zabijakov našej planéty. Produkuje obrovské množstvá skleníkových plynov a na jej úkor sú každoročne odlesňované rozsiahle územia zalesnenej pôdy. Tisíce litrov vody, ktoré sa spotrebujú na živočíšnu výrobu môžu v iných častiach sveta zachrániť milióny životov. Niektoré časti svetového oceánu sú takmer úplne vylovené, iné zasa extrémne znečistené. A tie podmienky, v ktorých musia tieto zvieratá prežiť svoj život… To všetko kvôli našim tanierom…

farmsnotfactories.org
farmsnotfactories.org

Tento článok nemá nikoho presvedčiť k zmene svojho životného štýlu. Jedná sa len o zhrnutie niekoľkých vedeckých poznatkov. Koniec koncov, ako sa u nás hovorí, jesť sa má všetko, ale s mierou. Iný by vám zase povedal, že všetkého veľa škodí… A každý človek vie, čo je pre JEHO telo najlepšie.

Pozri aj: Ste vegán alebo vegetarián? Ak konzumujete tieto potraviny, tak určite nie

prevention.com
Uložiť článok

Najnovšie články