NOAA Office of Ocean Exploration and Research

Čo má spoločné David Bowie s jedovatým hadom a Harry Potter s drobným pavúkom?

Rok 2016 je už definitívne za nami a priniesol nám mnohé nové poznatky a zistenia. A tie nevynímali ani oblasť objavovania nových živočíchov. Aj keď bolo objavených niekoľko stoviek nových živočíchov, tie, ktoré sa nachádzajú v našom článku vystupujú z radu a pokojne ich môžeme označiť aj ako bizarné. Veď posúďte sami.

Had Davida Bowieho

V útesoch severného Laosu v juhovýchodnej Ázii bol objavený tento krásny, i keď kvôli jedu aj nebezpečný had. Sfarbenie hada pôsobí metalicky, a tak hrá dúhovými farbami. Keďže v čase objavenie umrela hudobná legenda David Bowie, na počesť tohto umelca bol had pomenovaný Ziggy Stardust, podľa psychedelickej skladby z rovnomenného albumu Davida Bowieho.

Alexandre Teynie/WWF
Alexandre Teynie/WWF

Triediaci klobúk

Medzi bizarné objavy v živočíšnej ríši v roku 2016 právom patrí aj tento drobný, iba 7 milimetrový pavúk. Indickí objavitelia hneď zbadali nápadnú podobnosť tohto pavúčika s múdrym triediacim klobúkom z filmov o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Pavúk preto dostal meno Eriovixia Gryffindor podľa čarodejníka, ktorému pôvodne klobúk patril – Godrica Gryffindora (Chrambromila). Keď sa to dopočula autorka série o Harry Potterovi J.K. Rowlingová bola z toho dojatá a vnímala to ako veľkú poctu.

Indian Journal of Arachnology/Javed Ahmed/Twitter
Indian Journal of Arachnology/Javed Ahmed/Twitter

Družicová medúza

Vyzerá ako mimozemšťan, či ako podivné ruské koleso. Aj keď označenie mimozemšťan by sa k tejto medúze hodilo asi viac. Žije totiž v hĺbke takmer 4 kilometre na najhlbšom mieste na Zemi – v Mariánskej priekope.

NOAA Office of Ocean Exploration and Research
NOAA Office of Ocean Exploration and Research

Jeden penis nestačí

Možno úplne najbizarnejší živočích z nášho prehľadu je táto jedovatá stonožka. Jej meno je Illacme tobini a síce nemá oči, má 414 nôh, 200 jedových žliaz a až štyri penisy. Samozrejme, tie má iba samec. Či má samica tiež štyri vagíny zatiaľ isté nie je, keďže opísaný bol iba samec. Stonožku objavili v jaskyni v Sekvojovom národnom parku v Kalifornii.

Paul Marek/Virginia Tech/ZooKeys
Paul Marek/Virginia Tech/ZooKeys

Listový pavúk

Kamufláž je osvedčeným spôsobom, ako sa neocitnúť na jedálnom lístku mnohých živočíchov. Svoje o tom asi vie aj tento pavúk, ktorý svojim výzorom dokonale napodobňuje list. Pavúk má dve sfarbenia, z jednej strany je hnedý, aby sa dokázal maskovať v spadnutom lístí a z druhej strany je zelený, aby dokázal splynúť so zelenou vegetáciou. Prečítajte si o tomto listovom pavúkovi viac v našom článku.

Matjaž Kuntner
Matjaž Kuntner

Pavúk rybár

A do tretice máme v našom prehľade pavúka. Tento pavúk bol objavený v sladkovodných tokoch austrálskeho Queenslandu a jeho veľkou zvláštnosťou je, že loví ryby. A rozhodne to nie je žiadny „trochár“, veď dokáže uloviť rybu, ktorá je až 5-krát väčšia, ako je on sám. Rybu dokáže zabiť vďaka svojmu silnému a toxickému jedu.

Queensland Museum
Queensland Museum

Menší ako minca

Nie jeden, ale až tri druhy mlokov objavili vedci len nedávno v horských lesoch Oaxaca v Mexiku. Mloky sú drobného vzrastu a sú veľmi vzácne, údajne sú tieto druhy na pokraji vyhynutia.

James Hanken
James Hanken

Ktorý z týchto živočíchov vás zaujal najviac?

Pozri aj: 19 najlepších fotografií prírody roku 2016 z produkcie National Geographic

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)