Matjaž Kuntner

V čínskej provincií Jün-nan našli vedci unikátneho pavúka. Jedinečnosť tohto objavu spočíva vo výzore pavúka, ktorý sa nepodobá na žiadneho iného. Svojim vzhľadom totiž skôr ako pavúka pripomína obyčajný list.

Nie všetko, čo sa a prvý pohľad javí ako napríklad list, listom aj je. Vedia to už aj vedci, ktorí objavili nový druh pavúka v čínskom dažďovom pralese. Objav bol v zásade nečakaný, keďže tento pavúk sa len náhodou objavil v ceste skúsenému arachnológovi Matjažovi Kuntnerovi. Ten si všimol, že to, čo na prvý pohľad vyzerá ako obyčajný a ničím nezaujímavý list, je vlastne pavúk, ktorého objavenie vďaka jeho úžasnému maskovaniu trvalo tak dlho. 

Neobvyklý exemplár pavúka našli už v roku 2011 a pravdepodobne patrí do skupiny pavúkov s názvom Poltys. Pravdou ale je, že od ostatných pavúkov sa tento líši svojím dokonalým mimikry, teda schopnosťou splynúť s okolím. Toto skvelé maskovanie má za cieľ ochrániť pavúka pred prípadným útokom dravca, ktorý by si chcel na šťavnatom pavúkovi pochutnať.

Matjaž Kuntner
Matjaž Kuntner

Schopnosť splynúť s prostredím zase nie je v živočíšnej ríši ničím neobvyklým, exitujú desiatky druhov kobyliek, ktoré napodobňujú rastliny, aby zmiatli ostatné zvieratá a dokázali tak uloviť korisť, alebo naopak, aby sa oni nestali korisťou. Tento objav je ale cenný preto, lebo prvýkrát bolo pozorované, ako sa nejaký pavúkovec maskuje za list. To u pavúkov vôbec nie je bežné, existuje len „hŕstka“ pavúkov ktoré sa maskujú, zvyčajne napodobňujú kvety, vetvičky, kôru či dokonca trus.

Matjaž Kuntner
Matjaž Kuntner

Novoobjavený pavúk je zvláštny aj svojím dvojakým sfarbením. Z jednej strany je zelený a z druhej strany zase hnedý. Vďaka tomu sa dokáže perfektne zamaskovať medzi popadaným lístím, ako aj v bujnej zelenej vegetácií.

Matjaž Kuntner
Matjaž Kuntner

Po dvoch týždňoch pátrania vedci objavili ešte jedného pavúka a neskorším pátraním  našli ešte jednu vzorku v archívoch vietnamského múzea. Skutočnosť, že po takej dlhej pátracej dobe našli len jedného pavúka naznačuje, že tento druh je mimoriadne zriedkavý.

Matjaž Kuntner
Matjaž Kuntner

Vedci ale priznávajú, že je tu tiež šanca, že možno je aj bežnejší ako sa na prvý pohľad zdá, no vďaka jeho dokonalému maskovaniu ho majú problém nájsť aj mimoriadne skúsení arachnológovia.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)