whenonearth.net

Alexandra Geletová / / Svet
Niektoré miesta na svete sú nádherné, no kvôli momentálnej politickej situácii sa stávajú tabu pre cestovateľov či vedcov. Nie sú úplne zakázané, no sú veľmi nebezpečné.

Politické napätie stúpa a ovplyvňuje to aj krajiny sveta. Dôsledkom môže byť napríklad aj to, že nejaké miesta sa stanú tabu pre cestovateľov, historikov, pomocníkov alebo dobrovoľníkov. Tieto miesta nie sú úplne zakázané, no pre rôzne konflikty sú nevhodné a nebezpečné na to, aby ich niekto navštevoval. Samozrejme, že je to škoda. Aj napriek tomu sa však nájde mnoho ľudí, ktorí ich dodnes navštevujú. Nebezpečie a politické napätie je však v týchto krajinách až takmer hmatateľné.

Perzepolis, Irán

Perzepolis bolo v minulosti významné staroveké mesto. Kedysi slúžilo ako hlavné mesto Perzskej ríše a bolo sídlom perzských kráľov. Toto krásne mesto je teda skutočným drahokamom v púšti, o ktorom sa takmer až do roku 1930 vôbec nevedelo. Veľa nálezov z neho taktiež robia významnú archeologickú pamiatku. Dnes je súčasťou Svetového Dedičstva UNESCO, no vedcov, ktorí by tieto ruiny skúmali, tu nenájdete. Nikto sa totiž nechce ocitnúť v dejisku veľkých sporov.

Johannes Zielcke

Burundi, Afrika

Burundi je malým štátom v strednej Afrike a patrí medzi najchudobnejšie krajiny Afriky. Veľkú časť jeho západnej hranice tvorí jazero Tanganika. Aj napriek tomu krásne mestá, zelenajúce sa hory, pobrežia a príroda z neho vytvárajú ideálne miesto na oddych a vychutnanie si pomalšieho tempa života. Kedysi to bola populárna turistická oblasť, no dnes to už neplatí. Momentálne v krajine pretrváva miestny politický spor. Navštíviť túto krajinu je nebezpečné aj pre hrozbu ozbrojeného násilia.

taringa.net

Sokotra, Jemen

Sokotra je súostrovie štyroch väčších ostrovov a ostrovčekov v Indickom oceáne. Územie taktiež patrí do Svetového dedičstva UNESCO a má veľmi rozmanitú biodiverzitu. Návšteva súostrovia v tejto arabskej krajine sa neodporúča z dôvodu prebiehajúceho konfliktu a teroristickým hrozbám. To je samozrejme pre mnohých vášnivých cestovateľov veľká škoda, pretože súostrovie je známe svojou zaujímavou krajinou, ktorá vyzerá úplne ako z iného sveta.

wn.com

Severná Kórea

Severná Kórea je známa tým, že má nesmierne prísne zákony a stále tam platí tvrdý komunizmus. Dostať sa do problému vôbec nie je ťažké. Návštevník sa môže dopustiť aj drobných priestupkov, ktoré v krajine môžu byť nezákonné, a preto môžu byť považované za zločiny. Taktiež je všetko na veľmi nízkej úrovni a častokrát veľmi nebezpečné.

shangaiexpat.com

Palmýra, Sýria

Palmýra bolo v období antiky veľmi významné Sýrske mesto. Bolo totižto dôležitým bodom pre karavány, ktoré prechádzali Sýrskou púšťou. Aj samotné mesto je nádherné. Dnes ho tvoria ruiny, ktoré sú  taktiež zapísané do svetového dedičstva UNESCO. V roku 2011 bolo obsadené teroristickou extrémistickou militárnou skupinou Islamský štát. To platilo až do roku 2016, keď ho oslobodila a odmínovala sýrska armáda. Aj napriek tomu sa tam však turisti nehrnú, a vôbec sa nie je čomu čudovať.

aljazeera.com

Bejrút, Libanon

Bejrút je hlavné a zároveň aj najväčšie mesto Libanonu. Označované je tiež za Paríž stredného východu a to predovšetkým pre svoju historickú architektúru a veľmi pulzujúci nočný život. Pred vojnou s Izraelom bolo toto mesto jednoducho populárnou turistickou destináciou. Jeho návšteva sa však v dnešných dňoch vôbec neodporúča, pretože hrozby terorizmu a násilia vytvárajú z Bejrútu veľmi nebezpečné mesto.

solidere.com

Pozri aj: 20+ miest sveta, ktoré sú tak unikátne, že pri pohľade na nich máme pocit, ako keby nepochádzali z našej planéty

interez.sk (Alexandra Geletová), huffingtonpost.com
0
Komentovať (0)