Foto: Wikimedia Commons

Leonardo da Vinci je pravdepodobne jedna z najkurióznejších historických postáv.

Tento maliar bol okrem iného známy aj ako učenec, vynálezca, architekt, hudobník a sochár. Práve on je považovaný za príklad renesančného človeka, teda človeka, ktorý má všestranné vzdelanie. Da Vinci bol génius. Jeho extrémne množstvo znalostí hneď v niekoľkých oboroch mu zaistilo v historických knihách a učebniciach čestné miesto. Napriek tomu je vo svete najväčšmi známy ako maliar.

Ako maliar trápi naše mozgy dodnes, pretože vo svojich obrazoch ukrýval rôzne odkazy a referencie, čo bolo opísané aj v knihe Dana Browna, Da Vinciho kód.

Chyba v obraze Spasiteľ sveta

See adjacent text.
Wikimedia

Keď sa na tento obraz pozriete lepšie, všimnete si, že guľa v Ježišovej ruke je priehľadná. Leonardo však veľmi dôsledne študoval zákony optiky a práve vďaka tomu by mal dobre vedieť, že aj keby guľa bola priehľadná, takto by to v skutočnosti nevyzeralo. Pozadie by malo byť väčšie a rozmazané, prečo to tak však da Vinci nespravil bolo až do roku 2020 záhadou. Vedci zistili, že guľa bola v skutočnosti dutá.

Prekvapenie na obraze Posledná večera

Última Cena - Da Vinci 5.jpg
Wikimedia

Podľa istej legendy modela pre Ježiša a Judáša robil ten istý človek. Podľa legendy mal da Vinci nájsť tohto muža v kostole, kde spieval v zbore. Na jeho základe tak vytvoril postavu Ježiša. Keď o tri roky neskôr hľadal modela pre Judáša, nenašiel však nikoho, kto by sa mu pre túto rolu hodil. Až pokým nenatrafil na opitého muža, ktorý sa váľal na stole. Zhodou okolností to bol ten istý človek, ktorý pózoval na postavu Ježiša. Muž neskôr potvrdil, že je to on, keďže obraz spred troch rokov spoznával. Dodnes sa však žiaľ nevie, kto to bol.

Ďalšie prekvapenie na obraze Posledná večera

Última Cena - Da Vinci 5.jpg
Wikimedia

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá sa týka tohto obrazu je prevrátená soľnička vedľa Judáša. Vysypaná soľ by mala symbolizovať problémy, čo by sedelo vzhľadom k tomu, že práve niekto z tohto kruhu ľudí, ktorí sa zúčastnili poslednej večere, mal Ježiša zradiť.

Nedávne odhalenie o portréte Isabelly d’Este

Da Vinci Isabella d'Este.jpg
Wikimedia

O portréte Isabelly d’Este sa len prednedávnom zistilo, že ide o da Vinciho dielo. Identifikovalo sa to na základe farieb, ktoré sú na obraze použité a tiež vďaka štýlu nanesenia základu na plátno, ktorý je pre autora typický.  Žena, ktorá je na obraze zachytená sa veľmi nápadne svojim úsmevom podobná na Monu Lisu, takže vedci mali viac než dostatok dôkazov.

Rôzne verzie Dámy s hranostajom

The Lady with an Ermine.jpg
Wikimedia

Po tom, čo Dáma s hranostajom prešla novou skenovacou technológiou zistilo sa, že predtým, ako ju da Vinci dokončil, mala hneď niekoľko verzii. Pod hranostajom sa ukrýva verzia, kde dáma v rukách nedrží nič a tiež taká, kde sa nachádza celkom iné zviera.

Pozri aj:  9 detailov, ktoré ste si nikdy nevšimli na svetoznámych obrazoch. Tieto maľby nesú oveľa viac záhad, ako by ste čakali

brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )