foto: Instagram (@nk7, @roxisecke)

Keď idete niekam na obed či večeru, aké jedlo si vyberáte najčastejšie? Ak je odpoveď talianske, tento článok je pre vás.

Ak patríte k milovníkom pizze, cestovín a celkovo obľubujete taliansku kuchyňu, je to presne tá destinácia, ktorú by ste mali čo najskôr navštíviť. Ak uvažujete o predĺženom víkende, ktorý vás navyše nebude stáť mesačnú výplatu, tieto tipy dávame do pozornosti.

Červená Bologna

Krásne historické a zároveň aj študentské mesto, ktoré láka nielen populárnymi špagetami, ale aj malými rybími trhmi, ktoré zacítite v uličkách skôr, ako ich uvidíte. V Bologni sídli aj najstaršia univerzita v Európe a celé mestečko je poprepájané arkádami, ktoré dnes už plnia len ochrannú funkciu. Vďaka budovám, ktoré majú neomietnuté steny, si toto mesto získalo prezývku „červené“.

Do Bologne sa letecky dostanete naozaj za krásne peniaze, z Bratislavy už od 32 eur. Samotné centrum nie je až také široké, čo znamená, že nepotrebujete bývať čo najbližšie. Ak máte radi svižnejšie prehliadky, môžete si zapožičať bicykle, ktoré vás dopravia naozaj všade. Ak si rezervujete hotel dopredu, môžete natrafiť na veľmi zaujímavé last minute ponuky, kde hotely ponúkajú izby za polovičné ceny. Keď som bola v Bologni ja, ubytovali sme sa trochu ďalej od centra, asi 15 minút pešej chôdze. Na moje veľké prekvapenie sme zohnali 4 hviezdičkový apartmán za približne 20 eur na noc pre dve osoby. Ak máte radi všetko naplánované dopredu, zarezervujte si hotel spolu s letenkou.

Vynechať by ste určite nemali:

 • Bolognskú univerzitu
 • Neptúnovu fontánu v centre na štvorcovom námestí Piazza Maggiore
 • Kostoly, kaplnky a katedrály, ktoré sú roztrúsené v celom centre a každá je na skok
 • katedrálu San Pietro
 • tržnice, trhy s rybami, zeleninou a exotickým ovocím
 • pre gurmánov odporúčam reštauráciu Trattoria Da Me

Benátky

Mesto mostov, kanálov a gondol. Keď som sa ocitla v Benátkach prvýkrát, mesto ma očarilo. Keďže je to turistický skvost, mestská hromadná doprava je na výbornej úrovni. Aj to je dôvod, prečo odporúčam ubytovanie až za mostom, mimo mesta. Ušetríte dosť peňazí, pretože ceny sú naozaj diametrálne odlišné. Na Benátky vám postačí aj jeden deň, preto je to ideálne mesto na rýchly výlet.


Benátky, ktoré patria aj do UNESCO, by ste mali aspoň jedenkrát za život vidieť. Architektúra vás očarí na prvý pohľad a jediná nevýhoda je to množstvo turistov. Počas jari alebo jesene ich je tam o čosi menej, preto ak nemáte radi davy, vyberte si na pobyt iné obdobie, ako leto. Za letenky v cene od 30€ sa to skutočne oplatí!

Vynechať by ste určite nemali:

 • Baziliku Santa Maria della Salute
 • Námestie sv. Marca spolu s bazilikou sv. Marca a Dóžov palác
 • Kostoly San Simeone Piccolo a San Geremia, ktoré sú naozaj nádherné
 • Plavbu na gondole (tá však vyjde pomerne draho, cca 80 eur za jednu 30 minútovú plavbu)

Pisa

Pisa so svojou šikmou vežou bolo pre mňa osobne veľmi prekvapivé miesto. Keď o nej čítate alebo počujete, predstavujete si niečo podobné ako Benátky či Miláno. Mesto Pisa je však podstatne menšie a hlavnou dominantou je veža. Ak vám však nevadí, že neuvidíte ďalšie monumentálne stavby, ste na správnom mieste. Pokojné romantické mesto, kam sa dostanete už za 38 eur.

S ubytovaním je to samozrejme tak, ako v každom turisticky atraktívnom meste. Čím ste ďalej od hlavnej atrakcie, tým lacnejšie sa dokážete ubytovať. Chcela by som však pripomenúť, že v okolí šikmej veže sa nachádza nespočetne veľa parkovísk a je dobré pozrieť si viac možností a cenníky. My sme za parkovanie zaplatili len 5 eur, čo je naozaj skvelá cena.

Vynechať by ste určite nemali:

 • Šikmú vežu na námestí Piazza dei Miracoli spolu s Katedrálou, Krstiteľnicou sv. Jána a cintorínom, ktorý je spojený s múzeom Camposanto Monumentale. Majte na pamäti, že vstupovať na trávnik okolo veže je prísne zakázané, aj keď samozrejme uvidíte mnoho turistov, ktorí tento zákaz porušujú
 • Námestie Piazza dei Cavalieri s kostolom Santo Stefano dei Cavalieri a bustou Donatella
 • Múzeum Nazionale degli Strumenti per il Calcolo, kde nájdete aj vynálezy Galilea Galilei

Verona

Jedno z najromantickejších miest Talianska. Ideálne na večerné prechádzky, pričom na svoje si prídu aj fanúšikovia architektúry a kultúry. Do Verony sa od Benátok dostanete autom iba za niečo vyše hodinu, takže ak si chcete urobiť výlet, skutočne toto mesto odporúčam. Za seba určite odporúčam hotel Fiera, v ktorom sme boli ubytovaní. Nachádza sa asi 15 minút pešou chôdzou od centra a ponúka služby na vysokej úrovni. Asi 20 kilometrov od Verony sa nachádza jazero Lago di Garda, čo je najväčšie talianske jazero. Každý deň sa tu organizujú trhy, môžete si požičať bicykle a prejsť si nejakú časť z neho aj inak, ako pešo.

Vynechať by ste určite nemali:

 • Júliin balkón, jedna z najznámejších pamiatok Verony, kde každý deň dorazia tisíce turistov. Vstupná brána je vyzdobená nápismi a samozrejme, ak sa chcete pre šťastie dotknúť sochy Júlie, budete si musieť počkať v rade
 • Amfiteáter, ktorý sa nachádza pri vstupe do centra. Starobylé hradby, krásny most, cez ktorý sa dostanete aj na druhú stranu mesta, by ste určite nemali obísť
 • Pevnosť Castelvecchio nájdete keď prejdete cez centrum. V letných mesiacoch sa tu organizuje mnoho kultúrnych podujatí, preto si pozrite, či sa tam nejaké neuskutoční práve, keď tam budete
 • Piazza delle Erbe je hlavné a najznámejšie námestie, kde sa každý deň nachádzajú rôzne trhy. V strede námestia je fontána s Madonnou Veronskou.
 • Bazilika San Zeno Maggiore

Miláno

Mesto módy, ktoré však v sebe ukrýva oveľa viac. Keď sme sem zamierili my, bohužiaľ sme ani len netušili, že sa tu koná jeden z najväčších priemyselných festivalov v Európe. Sklamanie z preplnených ciest nám však stále zlepšovalo vedomie, že sme sem leteli len za neuveriteľných 20 eur. Ak sa chystáte na nákupy, určite nevynechajte asi najznámejšiu ulicu s luxusnými obchodmi Corso Vittorio Emanuele alebo Quadrilatero d’oro della moda.

Vynechať by ste určite nemali:

 • Milánsky dóm
 • La Scala
 • Sochu Leonarda da Vinci
 • Arco della Pace (oblúk mieru)

Taliansko nie je len o krásnej architektúre, historických mestách, jedle a obchodoch. Ak ste sa tam niekedy ocitli, potom určite viete, že zamilovať sa do tejto krajiny je veľmi jednoduché. Preto neváhajte a vyberte si zo širokej ponuky leteniek do tejto krásnej destinácie. Určite neoľutujete.

Pozri aj: Zabudnite na Plitvické jazerá. Týchto 10 čarovných miest v Chorvátsku vám vyrazí dych

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )