mirror.co.uk

Hudba dokáže v človeku prebudiť celé spektrum pocitov a občasný záchvat príjemnej nostalgie je jeden z nich. Pozrite si náš výber toho najlepšieho z rokov minulých a oprášte kazety.

Človek si vždy rád zaspomína na staré dobré časy a občas aj v prípade, že ich v skutočnosti ani nezažil – každá generácia má istú tendenciu romantizovať a idealizovať si doby dávno minulé. Je to celkom prirodzený jav, nakoľko každý jeden z nás má určite nejaké historické obdobie, počas ktorého by rád žil a skutočnosť, že medicína, ľudské práva a hygiena vtedy pravdepodobne neboli na najlepšej úrovni mu občas…. Uniká.

Hudba je dôležitou súčasťou nášho života a s plynúcim časom sa neustále mení. Ako móda. Jedna vec však zostáva rovnaká – to, že každá skladba, či už sa už jedná o Mozartovu Malú nočnú hudbu alebo o pesničky Boba Segera, v sebe nesie ducha doby, v ktorej vznikla.

wonderingsound.com
wonderingsound.com

V tomto článku budeme hovoriť o hudbe minulého storočia, o starej dobrej klasike, ktorá vás prinúti premýšľať nad tým, aké by to bolo nasadnúť do starého auta a s rádiom pusteným tak nahlas, že by ste nepočuli okolitý svet, sa vydať na cestu nikam. Because today’s music ain’t got the same soul, I like that old time rock’n’roll…

Rolling Stones

jambase.com
jambase.com

Keď sa povie Rolling Stones, každému pravdepodobne začne hrať v hlave Angie, Sympathy for the Devil či Time is on my side (to posledné najmä vďaka filmu Fallen), avšak moja srdcovka je Paint it, Black a, samozrejme, Laugh, I nearly died. Rolling Stones vznikli v Anglicku v roku 1962 na čele s Mickom Jaggerom a zapísali sa do histórie ako jedna z najpopulárnejších rockových skupín – majú milióny fanúšikov po celom svete.

Okrem Micka Jaggera sa bežnému človeku ešte možno v hlave vynorí aj meno Keitha Richardsa, ktorý je okrem svojho divokého životného štýlu známy aj tým, že si zahral vo filme Piráti z Karibiku otca neslávne známeho Jacka Sparrowa. Ďalší zaujímavý fakt o Rolling Stones je ten, že jeden z členov skupiny, Brian Jones, ktorý bol pôvodne jej lídrom, umrel veľmi skoro – našli ho mŕtveho 3. júla 1969, sedem rokov po ich vzniku. I napriek takému pochmúrnemu začiatku ale skupina existovala ďalej a žala jeden úspech za druhým. A vedeli ste, že Mick Jagger a Keith Richards sa po prvýkrát stretli už ako malé deti?

The Doors

thedonrock.com
thedonrocks.com

Ďalšia skupina, ktorú síce počúvali generácie pred nami, ale nijak nám to nezabránilo v tom, aby sme si ich užili aj my, je The Doors. Keď počúvate Riders of the Storm, niečo sa vo vás prebudí a vy ste stratení. Za srdce vás chytí pieseň People are Strange a rovnaké je to aj s hitom Light my Fire – nikto totiž nemôže poprieť fakt, že v tých textoch a hudbe nežije len duch tej starej, dobrej Ameriky, ale aj duch samotného Jima Morrisona, ktorý sa pre mnohých ľudí stal symbolom.

Skupina vznikla v Los Angeles v roku 1965 a jej názov bol inšpirovaný filozofickou esejou Aldousa Huxleyho, The Doors of Perception, ktorého zase inšpiroval básnik William Blake, a hovorí o Huxleyových skúsenostiach s drogami. A keď sa človek pozrie na osud Jima Morrisona, tento fakt ho, bohužiaľ, neprekvapí. Trpel alkoholizmom a umrel na predávkovanie drogami, keď mal len 27 rokov. Vďaka tomuto sa stal členom  „Klubu 27“, ktorý pozostáva z umelcov, ktorí v tomto veku umreli. Spoločnosť mu robí napríklad Jimi Hendrix, Brian Jones či Kurt Cobain.

Blue Öyster Cult

logonoid.com
logonoid.com

Pôvodne sa volali Soft White Underbelly a vznikli v roku 1967 v New Yorku. Azda ich najznámejšia skladba je Don’t Fear the Reaper, ktorá sa už stihla objaviť  aj vo filmoch a seriáloch – napríklad Halloween či v známej americkej sérii Supernatural (Lovci duchov). V Supernatural sa, mimochodom, pravidelne objavujú takéto staré klasiky. Ďalšia dobrá vec od Blue Öyster, ktorú by ste si mali vypočuť (ak sa tak už nestalo), je Burnin‘ For You – má v sebe tie príjemné črty pesničiek z tejto doby.

Zábavná vec o Blue Öyster je, že kapela už vystriedala asi okolo pätnásť členov. Nedá sa teda povedať, že by mali nejaké stále zloženie. Jediný aktuálny člen, ktorý bol pri zrode kapely, je hlavný gitarista a vokalista Donald „Buck Dharma“ Roeser. Tomu hovoríme výdrž! Tento chlapík je taktiež autorom už spomenutej piesne Don’t Fear the Reaper – napísal ju, keď premýšľal nad tým, aké by to bolo zomrieť mladý. Čo sa jemu však, našťastie, nestalo.

Queen

mirror.co.uk
mirror.co.uk

Is this the real life? Is this just fantasy? Caught in a lanslide…no escape from reality… Mama…just killed a man…

Je životom dokázané, že ak niekto vo vašej blízkosti začne spievať, alebo čo i len spomenie Bohemian Rhapsody, (klip k tejto piesni bol údajne natočený za štyri hodiny, klobúk dole) niekto sa k nemu celkom určite pridá a skutočnosť, že si píšete cez chat, nie je prekážkou. Freddie Mercury a Queen sú fenoménom, ktorý pozná takmer každý, a ak nie, tak sa o ňom veľmi rýchlo dozvie. Inak už má pre neho Beelzebub odloženého diabla.

Queen vznikli v Londýne v roku 1970 a hoci sa do svojich skladieb nesnažili vložiť nejaký hlbší zmysel, odkazy na politiku či vtedajšiu dobu, oslovili nimi takmer každého. Ich piesne sú jednoduché, bezstarostné a evokujú v nás dojem niečoho šťastného a príjemného. We Will Rock You vás naplní energiou (možno preto ju tak často púšťajú na hokejových zápasoch) a všetky, alebo aspoň takmer všetky hity od Queen, vám na tvári vyčarujú úsmev. Keď sa cítite smutne, len si pustite Fat Bottomed Girls alebo Don’t Stop Me Now. Aj I Want It All je dobrá voľba. Alebo si  len spomeňte, že Freddie Mercury miloval mačky a vygooglite si obrázky.

Genesis

mtv.com
mtv.com

Ďalší rockový počin z Anglicka. Skupina, v ktorej pôsobili napríklad Phil Collins a Peter Gabriel sa sformovala v roku 1967, v tom plodnom období, kedy dobré skupiny vznikali jedna za druhou, ako ste sa už možno stihli presvedčiť. Okrem chytľavej pesničky, v ktorej nám oznamujú, že nevedia tancovať – I can’t dance – možno poznáte aj Land of confusion či Jesus He Knows Me. A rovno k tomu prihoďme aj Follow You Follow Me.

Pôvodne sa mali volať Gabriel´s Angels, ale nakoniec pristúpili na symbolickejšie a zaujímavejšie meno Genesis. S týmto faktom je spojená aj vtipná príhoda – ich prvý album sa volal From Genesis to Revelation a niektoré obchody si mysleli, že je to náboženská hudba, tak ho ukladali do zlej sekcie… Je to ešte vtipnejšie, keď si uvedomíte, že za Gabrielových čias bola skupina silne rocková a k popu sa priklonili až s príchodom Phila Collinsa.

Potom sú tu ešte, samozrejme, nezabudnuteľní Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd a ich psychedelická dúha, Kansas a mnoho ďalších, známych i neznámych hudobníkov, ktorí prispeli svojou troškou do nekonečnej knižnice hudby. A ktorá skupina je to vaše pravé orechové? Ktorá pieseň núti vás fantazírovať o starých dobrých časoch?

 interez.sk (Simona Gray)
Príbehy
0
Komentovať (0)